Arıtma tesisi çamurlarının tarımsal amaçlı kullanımında AB-Türkiye politikalarının karşılaştırılması
The comparision of EU and Turkey policies in the use of sewage sludge of treatments plants in agriculture
  1. Tez No: 258758
  2. Yazar: KEMAL YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE OLHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Çevre Mühendisliği, Agriculture, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırmada; AB, üye ülkeler ve Türkiye'nin arıtma çamuru konusundaki yasal düzenlemelerin karşılaştırmalı olarak incelenmesi, arıtma çamuru kullanımının buğday ve arpa üretiminde verimlilik, değişen masraflar, sabit masraflar, GSÜD, brüt kar ve net kara olan etkisinin ölçülmesi amaçlanmıştır. Bunun için, Ankara ili Sincan ilçesindeki arıtma tesisinden çıkan arıtma çamurunu kullanan 39, kullanmayan 42 tarım işletmesinde anket uygulanmıştır. Arıtma çamurunda izin verilen ağır metal sınır değerleri açısından Hollanda en düşük değerleri benimsediğinden en korumacı, Türkiye ise tüm ağır metaller için AB üst limitlerini benimsediğinden en az korumacı ülke olmuştur. Gruplar arasındaki buğday üretiminde verim farklılığı %5 düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı bulunmuş, arpa üretiminde ise gruplar arasındaki ürün verimleri farklılığı %10 düzeyinde anlamlı bulunmamıştır. Çamur kullanımından kaynaklanan kazanç ise dekara 21,43 TL olmuştur. Bu araştırmada çamur kullanımının çevreye ve ekosisteme verdiği zararlar göz önüne alınmadığından, sadece bir hasat dönemi için hesaplanan bu kazancın hiçbir önemi yoktur. Çünkü çeşitli araştırma sonuçları orta ve uzun vadede sadece toprak kalitesindeki azalmanın bedelini dekara 250-2500? (500-5000 TL) olduğunu göstermektedir. Çamur kullanımının insan, hayvan ve bitki sağlığına verdiği zararlar ise hesaplanamamaktadır. Yapılan araştırmalar, arıtma çamurunun ilk yıllarda verim artışı sağlamasına karşın sonraki yıllarda organik maddelerin parçalanması ile serbest hale gelen bazı toksik elementlerin bitki ve insan sağlığı üzerinde olumsuz etkisinin olacağını göstermektedir
Özet (Çeviri)
In this research, the examining of the legal regulations of EU, member countries and Turkey with respect to refining sludge is aimed in a comparative perspective, the effect of the use of sewage sludge on fertility, variable costs, fixed costs, gross product value, gross profit and net profit in wheat and barley production is aimed. For this purpose, the questionnaire study has been carried out on the agricultural enterprises, 39 of which use and 42 of which do not use. The fertility difference between the groups in term of wheat production was found meaningful in the ratio of 5%, whereas in the barley production the fertility difference between the groups was found meaningless in the ratio of 10%. The income sourced from use of sludge was found 21,43 TL da-1. Since the damage on the environment and ecosystem caused by use of sludge was not considered in this study, this income calculated for only one harvesting period is not worthy of attention. Because the results of several researches have shown the fact that the value of decrease in soil quality is 250-2500 ? (500-5000 TL) by itself in the middle and long term. The size of the damages on human beings, animals and plants arisen from use of sludge cannot be calculated. The researches carried out show that although the refining sludge provides increase in crop in the first years, some toxic elements, which will be released after disintegration of the organic substances in the following years, will bear negative effects on human health.