Ekonomik öneme sahip bazı süs çalılarının köklendirilmesi üzerine IBA hormon dozlarının ve bakterilerin etkileri
Effects of IBA hormone doses and bacteria on cuttıng propagatıon of some ornomental shrubs wıht economıc importance
- Tez No: 258820
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEVKET ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma ile dış mekân süs bitkisi olarak önem taşıyan Forsythia x intermedia (Altınçanak) ve Ligustrum vulgare L. (Kurtbağrı) çalılarından ilkbaharda alınan odun çeliklerinin köklenmesinde Indole Bütürik Asit (IBA) hormonunun farklı dozlarıyla Agrobacterium rubi (A-18) ve Serratia liquefaciens (RK-102) bakteri ırklarının etkisi araştırılmıştır.Serratia liquefaciens (RK-102) bakteri ırkı kurtbağrı ve altınçanak da, %86 oranında Agrobacterium rubi (A-18) bakteri ırkında kurtbağrında %100 oranında, altınçanakta, %77 oranında köklenme oluşmuştur. Bu araştırma göstermiştir ki; IBA hormonu ile beraber bakterilerin altınçanak, çeliklerinde kontrole göre, kök yaş ve kuru ağırlığında önemli ölçüde artış sağlanırken diğer türlerde bu artış görülmemiştir. Sonuç olarak Serratia liquefaciens (RK-102) bakteri ırkı ile Agrobacterium rubi (A-18) bakteri ırkına göre ilkbaharda alınan odun çeliklerinin köklenmesinde daha etkin olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study as important outdoor ornamental plants Forsythia x intermedia (Altınçanak) and Ligustrum vulgare L. (Kurtbağrı) taken in the spring of bush wood steel the roots of Indole Butyric acid (IBA) with different doses of the hormone Agrobacterium rubi (A-18) and Serratia liquefaciens (RK-102) bacteria was investigated the effect of race.Serratia liquefaciens (RK-102) bacteria race Ligustrum vulgare L. (Kurtbağrı) and Forsythia x intermedia (Altınçanak) %86, Agrobacterium rubi (A-18) bacteria in the race Ligustrum vulgare L. (Kurtbağrı) %100, Forsythia x intermedia (Altınçanak), %77 and this research has shown that, together with IBA bacteria Forsythia x intermedia (Altınçanak), significantly compared to control in cutting, cars and provide an increase in dry root weight, this increase was not seen in other types of speaking. As a result, Serratia liquefaciens (RK-102) race with bacteria Agrobacterium rubi (A-18) bacteria taken in the spring race, according to the wood is said to be more effective the roots of cutting.