Aydınlatma ve trafik lambalarının bağlı bulunduğu direklerin titreşimlerinin incelenmesi
The analysis of vibrations of lighting and traffic light poles
- Tez No: 258895
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMDİ ALPER ÖZYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada aydınlatma ve trafik lambalarının bağlı bulunduğu direklerin titreşimleri incelenmiştir. Analizlerde Sonlu Elemanlar Metodu kullanılmıştır. Kiriş kesitleri dairesel ve altıgen alınarak doğal frekansları bulunmuştur. Sınır şartlarına göre analizler yapılarak mod şekilleri elde edilmiştir. Analizler hem düzlem içi hemde düzlem dışı titreşimler olarak ayrı ayrı yapılmıştır. Sonuçlar yorumlanarak, aydınlatma ve trafik lambalarının bağlı bulunduğu direklerin, rezonans yönünden daha emniyetli biçimde dizayn edilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the vibrations of lighting and traffic light poles were analyzed. Finite Element Method was used in analyses. Natural frequencies of beams were found by circular and hexagonal sectioning. Mode styles were obtained by doing analyses according to boundary conditions. Analyses were made separately as in-plane and out- of plane vibrations. With the interpretation of results, it was aimed that lighting and traffic light poles should be designed more securely in terms of resonance.