Kadastronun yenilenmesinde karşılaşılan sorunların araştırılması ve bazı öneriler
Searchingthe problems are seen during renovation works on cadastre and some suggestions
  1. Tez No: 258896
  2. Yazar: NURAN KÜLLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL KUŞÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada, ülkemizde günümüze kadar gerçekleştirilmiş olan kadastro çalışmalarında görülen hata, yetersizlik ve eksiklikler analiz edilmeye çalışılmıştır. Bu analiz ve değerlendirmelere göre, ülkemizde kadastro yenileme çalışmalarına başlanılması, yenilemeye ihtiyaç duyulmayan çalışma alanlarında ise, yeni gereksinimleri karşılamaya yönelik ?Kadastro Güncellemesi? adı altında güncelleme çalışmaların yapılmasının uygun olacağı düşünülmektedir. Bu çalışmada her iki çalışma türü için yapılması gereken düzenlemeler üzerinde durulmuştur. Bu amaçla, son yıllarda uygulanmakta olan kadastro yenileme çalışmalarında karşılaşılan sorunlar, öneriler anket ve örnek uygulamalardan faydalanılarak, ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ardından ?İkinci Kadastro? görüşünün araştırılması çerçevesinde, kadastro yenilenme çalışmaları ile kadastro güncelleme çalışmalarını birlikte içerecek olan ve kapsamı yeniden belirlenecek bir kadastro çalışması ile ilgili görüşlere yer verilmiştir. Ülkemizde halen ihale yolu ile yürütülmekte olan kadastro çalışmalarının sonuçları da araştırılarak, bu çalışmaların başarısı tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu tespitlere göre yenileme ve güncelleme çalışmalarını içeren kadastro çalışmalarının ihale yoluyla yürütülmesi uygun olarak görülmüş ve yapılacak çalışmalarda teknik ve idari düzenlemelerle ilgili görüşlere yer verilmiştir.Ülkemizde ihale yoluyla yürütülen ilk tesis kadastrosunun yakın zamanda bitirilmesinin ardından, teknik ve hukuki nedenlerle uygulama niteliğini kaybeden mevcut kadastro verilerinin, aynı yolla yenilenmesi çalışmalarının başlatılması beklenmektedir. Yenileme çalışmaları tamamlanmış ya da ihtiyaç duyulmayan yerlerde ise, günümüzde gündemde olan arazi bilgi sistemleri ile ilgili yeni gereksinimleri karşılamaya yönelik olarak, mevcut tapu ve kadastro altlıklarına yeni bilgilerin eklenmesi amacıyla, kadastro güncelleme çalışmalarının başlatılması gerekmektedir. Teknik açıdan, hatalı ya da yetersiz olan kadastro altlıkları ile günümüzün değişen bilgi ihtiyacına cevap veremeyen ve gelecekte de yeni bilgi ihtiyaçları devam edecek olan kadastro altlıklarının gereksinimleri farklı olmaktadır. Bu çerçevede son yıllarda bazı akademik çevrelerce ülkemizde hem kadastronun yenilenmesini, hem de ihtiyaç duyulan yeni bilgilerin mevcut altlıklara eklenmesinin birlikte yapılmasını içeren bir görüş ortaya atılmış ve bunun için de ? İkinci Kadastro? terimi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, an analysis has been attempted on the observed faults, inadequacies and shortcomings in the cadastre work done in our country up to now. According to the analysis and evaluations in this study, the author advocates the commencing of cadastre renewal efforts in our country and also bringing up to date the cadastral database under the heading of ?Cadastral Update? with the aim of meeting new demands in areas where renewal is not imperative. This study investigates the necessary arrangements for both fields of work. For this purpose, problems encountered in cadastre renewal efforts within the past few years have been presented through suggestions, surveys and pilot applications. Following this, with the intent of assessing the ?Second Cadastre? concept, opinions were outlined concerning the cadastre work that will comprise both cadastral renewal studies and cadastral update studies and whose scope shall have to be re-defined thus. Moreover, the outcomes of the current cadastral work conducted up to the present through tenders in our country have been investigated and its success was tried to be appraised. According to these appraisals, it has been concluded that conducting the cadastral renewal and update work via tenders is appropriate and suggestions have been put forward regarding technical and administrative arrangements for the works engaged.Following the recent completion of the first cadastral work in our country, which was conducted under commissioned tenders, it is expected that renewal efforts be commenced for the preceding cadastral data which has become obsolete due to technical and judicial reasons. Concerning locations where renewal work has been finalized or is not required, in order to bring the cadastral database up to date? with a focus on satisfying the demands for quotiditan topographical data systems and with the purpose of incorporating new information to the available real estate and cadastre subframes ? commencing work is necessary. The requisites for the cadastral subframes that are technically either faulty or inadequate are different from cadastral subframes that cannot keep up with the alternating information flow of our times and whose new information needs will grow in the future. Therefore, a new proposal has been advanced by certain academic circles within the past few years, comprising both the renewal of the cadastral database in our country and also the incorporation of the desired new information to the already available subframes. This approach has been dubbed the ?Second Cadastre?.