İskenderun Demir ve Çelik A.Ş. dağıtık otomasyon ve bilgi sistemleri için network altyapısını oluşturulması
A study on building a network infrastructure for distributed automation and information systems of İskenderun Iron and Steel Works Corporation
- Tez No: 258907
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL KADAYIF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
İSDEMİR A.Ş. bünyesinde kullanılabilirliği yüksek bir ağ oluşturmak adına OSI Referans Modelinin ilk üç katmanının her birisi için özel çözüm yaklaşımları belirlenmiştir. Bu kapsamda iş-kritik uygulamaların koştuğu her lokasyon için farklı güzergahlardan götürülen yedek kablolar çekilmiş ve yedek ağ cihazları temin edilmiştir. Uçtan uca aynı cihazlarda sonlanan yedekli kablolar için cihazlarda Link Aggregation Protokolü yapılandırması ile kablolar tek bir kablo gibi çalıştırılmıştır. Bu sayede kapasite artışı ve hat yedekliliği sağlanmıştır. Alternatif yollar üzerinden ağ bağlantısı olan anahtarlardan (switch) kenar anahtarlar RSTP, omurga anahtarlar ise VLAN taşınmasına olanak sağlayan MSTP protokolleri ile yapılandırılmıştır. Böylece döngülerden (loop) arındırılmış bir ağ elde edilmiştir. Ayrıca dört farklı lokasyonda konuşlandırdığımız omurga anahtarların VRRP Protokolü yapılandırması ile altmıştan fazla VLAN için yönlendirici yedekliliği sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
To build a highly available network in İSDEMİR, Co. different solutions are determined for each of the first three layers of the OSI Reference Model. On this subject, redundant cables on different path and supplied redundant devices for each locations where business-critical applications are provided. Coterminous redundant cables are employed to work as a single cable with Link Aggregation Protocol configuration on the devices. In this way, link redundancy and capacity as well increase. With the switches having network connection over the alternative paths, the edge switches are configured with RSTP, and the backbone switches are configured with MSTP protocol that allows the transport VLAN information. Thus, a loop-free network is obtained. In addition, the router redundancy for more than sixty VLANs is provided by VRRP configuration on the backbone switches that are located four different locations.