Alifatik ve aromatik grup içeren imin polimerlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of imine polymers containing aliphatic and aromatic groups
- Tez No: 258916
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
2,2'-[(2,5-dikloro-1,4-fenilen)bisnitrilometililiden]difenol'ün oksidatif polikondenzasyon reaksiyon şartları sulu alkali ortamda 40-90°C sıcaklık aralığında incelendi. Reaksiyonlarda yükseltgen olarak NaOCl, H2O2 ve hava oksijeni kullanıldı. 2,2'-piperazin-1,4-diilbis[propan-3,1-diilnitrilometililiden]difenol'ün polimeri aşılama yöntemi ile sentezlendi. 2,2'-piperazin-1,4-diilbis[propan-3,1-diilnitrilometililiden]difenol'ün Cu+2, Co+2, Ni+2, Cd+2, Zn+2, Pb+2 ve U+2 metal tuzları ile Schiff bazı-metal kompleksleri sentezlendi. Elde edilen monomer, oligomer ve polimerin yapı ve özellikleri değişik spektral teknikler, iletkenlik ve döngüsel voltammetri gibi elektrokimyasal yöntemler ile karakterize edildi. Sentezlenen tüm bileşiklerin termal özellikleri TGA-DTA analizleri ile belirlendi. Elde edilen oligomerin molekül ağırlığı SEC ölçümlerinden tayin edildi.
Özet (Çeviri)
The oxidative polycondensation reaction conditions of 2,2?-[(2,5-dichloro-1,4-phenylene) bisnitrilomethylylidene]diphenol were examined between 40-90°C temperature in a aquaus alkaline medium. NaOCl, H2O2 and air oxygen were used as oxidants in reactions. Synthesized polymer of 2,2?-piperazine-1,4-diylbis[propane-3,1-diylnitrilomethylylidene]diphenol with graft polycondensation method. And its Schiff base-metal complexes were synthesized with Cu+2, Co+2, Ni+2, Cd+2, Zn+2, Pb+2 ve U+2 metal salts. Both the structures and properties of oligomer, polymer and monomers were characterized by spectral techniques, conductivity and cyclic voltametry (CV). Thermal properties of all synthesized compounds were determined by TGA-DTA analysis. Molecular weight of the oligomer was calculated by SEC analysis.