Östrojenik etkili Mikotoksinlerin (Zearalenone) kanatlı türleri (Gallus gallus domesticus ? Columba livia domesticus) üzerine etkileri
The effects of ostrogenic mycotoxins (zearalenone) on poultry species ' (Gallus gallus domesticus ? Columba livia domesticus)?
- Tez No: 258918
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Bu araştırma, `Östrojenik etkili mikotoksinlerin (Zearalenone) kanatlı türleri (Gallus gallus domesticus- Columba livia domesticus ) üzerine olan kısa süreli etkilerinin araştırılması amacıyla planlanmış ve iki aşamada yürütülmüştür. İlk aşamada etlik piliçler, ikinci aşamada güvercinler denek olarak kullanılmışlardır. Çalışmanın ilk aşamasında, 99 Ross 308 ırkı etlik piliç bireysel kafeslerde, 33'er hayvandan oluşan biri kontrol 3 gruba ayrılmıştır. Güvercinlerle yapılan diğer çalışma yaklaşık 3 hafta sürdürülmüş ve çalışmada 21 güvercin kullanılarak, 3 farklı uygulama grubu oluşturulmuştur. Araştırmaya konu olan Östrojenik etkili Zearalenone uygulama grubu hayvanlarına günlük olarak 250 ppb/kg yem, 500 ppb/kg yem şeklinde oral olarak verilmiştir. Araştırmada 35 gün süreyle performans, mortalite, morbidite, Serum glutamic-oxaloacetic transaminase (aspartate aminotransferase-SGOT), Serum glutamic pyruvic transaminase (SGPT), Alkaline phosphatase (ALK. P), total albumin ve total globulin düzeyleri incelenmiştir.Araştırma bulguları, her iki kanatlı türünde de 250 ppb ve 500 ppb/kg yem zearalenone ilave edilmiş yemlerle beslenen gruplarda kontrol grubu bulgularına göre oluşan farkın istatistiki olarak önemli olmadığını göstermiştir (P>0,05). Benzer şekilde etlik piliçlerin organ ölçüm bulguları gruplar arasında farklılığın istatistiki olarak önemsiz olduğunu göstermektedir (P>0,05). Kan örneklerinin parametreler açısından değerlendirilmesinden elde edilen bulgular ortalama değerlere yakın saptanmıştır.Sonuç olarak farklı kanatlı türleri üzerinde gerçekleştirilen bu araştırmanın bulguları, farklı dozlarda uygulanan zearalenonenin, performans, organlar ve bazı hematolojik parametreler üzerinde herhangi bir farklılığa sebep olmadığı saptanmıştır. Literatür çalışmaları, günümüze kadar bu alanda yeterli çalışmanın eksikliğini vurgulamakta ve bilimsel çalışmalar açısından bu alanda önemli bir araştırma potansiyeli olduğu yadsınamaz bir gerçektir.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted in two stages to investigate the short-term impacts of estrogenic-productive mycotoxins (Zearalenone) on poultry species ?Gallus gallus domesticus- Columba livia domesticus?. At the first stage of the study, broilers have been studied as subjects while pigeons have been the subjects of the second stage of the study. 99 Ross 308 breed broilers have been separated into 3 groups of 33 broilers in individual cages, one of which is the control group. The second stage of the study conducted with pigeon subjects has taken 3 weeks and 3 separate application groups have been formed using 21 pigeons. The subjects of estrogenic-productive Zearalenone application group have been given daily 250 ppb/kg and 500 ppb/kg added bait. Throughout the study, the levels of performance, mortality, morbidity, Serum glutamic-oxaloacetic transaminase (aspartate aminotransferase-SGOT), Serum glutamic pyruvic transaminase (SGPT), Alkaline phosphatase (ALK. P), total Albumin and total Globulin have been examined for 35 days. The findings of the study have demonstrated that the variation exerted by the groups fed by 250 ppb and 500 ppb/kg bait zearalenone added baits is statistically insignificant in both poultry species compared to those of control group (P>0,05). The organ measurement findings of broilers have accordingly proved that the variance between groups is statistically insignificant as well (P>0,05). The findings obtained by evaluating the blood samples in terms of parameters have been found quite close to average values.As a result, at this study which we have conducted on winged-species, it has been highlighted that estrogenic-productive mycotoxin (zearalenone) used in varying doses has led to no significant variance on performance, organs and several hematological parameters. As far as literature studies concerned, quite insufficient amount of comprehensive studies have been carried out in this field and it sticks out as a crucial area of research for following scientific studies.