Gibberalla Zea (fusarium graminearum) fungusundan zearalenon üretimi ve fizyolojik koşulların etkisi
Production Zearalenone by gibberella zeae (fusarium graminearum) and effects of physiological conditions
- Tez No: 84195
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİR CANSUNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
IV ÖZET Zearalenon, [6-(10- hidroksi-6-okso-trans-l-undesenil)-P-resorsilik asit lakton)] çeşitli Gibberella türleri tarafından sentezlenen östrojenik bir sekonder metabolittir. Bu fungal metabolit çiftlik hayvanlarında hiperöstrojenizm ve diğer üreme bozukluklarına neden olur. Bu çalışmada Gibberella zea fungusunun sentezlediği bir mikotoksin olan zearalenonun biyosentezinde etkili olan fizyolojik koşulların belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla karbon ve azot kaynakları, pH, inkübasyon süresi ve sıcaklık parametreleri incelendi. Liyofilize halde olan Gibberella zea, önce yeast exract sıvı besiyerine ekildi ve 7 gün 28°C'de çalkalamalı etüvde inkübe edildi. İnkübasyonun ardından mikroorganizmalar petri kaplannda hazırlanmış potato dextroz agar (PDA) besiyerine aktarıldı ve 7 gün 28°C de inkübe edilerek stok kültürler hazırlandı. Daha sonra farklı fizyolojik koşullara sahip besiyerlerine stok kültürlerden disk yöntemiyle ekim yapıldı. Çeşitli koşullarda statik olarak inkübe edilen bu kültürlerden zearalenon mikotoksini ekstrakte edildi. Ekstrakte edilen örneklerde zearalenon analizi ince tabaka kromatografi metodu kullanılarak yapıldı. İnkübasyonlar sonucunda yapılan analizlerde çalışılan karbon kaynaklan arasında en uygun karbon kaynağının glukoz, azot kaynağının pepton ve pH nın 7.0 olduğu tespit edildi. 0.5 g glukoz, 0.05 g pepton, 0.05 g yeast extract içeren ve pH değeri 7 olan 50 ml'lik besiyerinde 28 günlük inkübasyonun ardından 59.60 ug zearalenon tespit edildi. Aynı kompozisyondaki besiyeri 14 gün 28°C de, 14 gün 14°C de inkübe edildiğinde verim çok daha artmaktadır. (105.20 ug) Termal şok uygulaması zearalenon biyosentezini artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Zearalenone, [6-(10-hidroxy-6oxo-trans-lundecenyl)-B-resorcylic acid lactone] is an estrogenic secondary metabolite synthesised by various species of Gibberella. This fungal metabolite has been associated with hyperestrogenism and reproductive disorders in cattle. İn this study, the effects of physiological conditions on the production of a mycotoxin, zearalenone that is synthesised by Gibberella zea were examined. For this purpose, carbon and nitrogen sources, optimum incubation period, pH and incubation temperature parameters were studied. Firstly, lyophilised Gibberella zea was inoculated in yeast extract broth and incubated at 28°C in a rotary incubator for 7 days. After the incubation period, microorganisms were transferred to potato dextrose agar (PDA) media, which were prepared in petri dishes and incubated at 28°C for 7 days for stock cultures. The following inoculations were made from previously prepared stock cultures to media that have different physiological conditions by disc method. Zearalenone was extracted from these cultures, which were incubated statically at various conditions. Extracted samples were analysed by thin layer chromatography. At the end of the incubations, the following results were found; glucose is the best carbon source, peptone is the best nitrogen source, optimum pH is 7.0, optimum incubation period is 28 days and optimum incubation temperature is 28°C. 59.60 ug zearalenone was observed in a 50 ml medium composed of 0.5 g glucose, 0.05 g peptone and 0.05 g yeast extract at pH=7 after 28 days of incubation period. The productivity efficiently increased when the same medium was exposed to thermal shock by incubating the fungus at 28°C for 14 days and then 14°C for 14 days, (105.20 ug). Consequently, it could be said that, thermal shock increases zearalenone biosynthesis.