Antracol WP 70, challenge SC 600, dursban 4 pestisitlerinin allium cepa bitkisi üzerindeki genotipik, fenotipik ve biyokimyasal etkileri
Investigation of the genotypical, phenotypical and biochemical effects of anracol WP 70, challenge SC 600, dursban 4 pesticides on allium cepa
  1. Tez No: 258946
  2. Yazar: SERAP TOPÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Pestisitlerin yaygın kullanımı sağlık, çevre ve ekonomik açıdan çeşitli olumsuzlukları da beraberinde getirmektedir. Özellikle hedef alınmayan canlılar üzerinde pestisitlerin, gelişmeyi durdurucu, hastalık yapıcı, mutajenik, kanserojenik ve öldürücü etkilere sahip olduğu in vitro ve in vivo çalışmalarla belirlenmiştir. Pesitisit uygulanmış ürünlerden insanların ve diğer canlıların zarar görmemesi için, pestisitlerin mutajenik etkilerinin test edilmesi gerekmektedir.Bu çalışmada tarım alanında kullanılan Antracol WP 70 (fungisit), Challenge SC 600 (herbisit) ve Dursban 4 (insektisit) pestisitlerinin, bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygın kullanıma sahip olan Allium cepa bitkisi üzerine sitotoksik, fizyolojik ve biyokimyasal etkileri incelenmiştir. Tüm pestisitlerle muamele edilen bitki köklerinde kromozom hasarları, mitoz anormallikleri gözlenmiş, mitotik indeks ve mikronükleus tayini yapılmıştır. Allium cepa tohumlarında kök uzunluğu ve ağırlık kazanımı, genç yapraklardan alınan örneklerde ise enzim, protein ve pigment analizleri gerçekleştirilmiştir. Böylece fazla miktarda ve kontrolsüzce kullanılan pestisitlerin Allium cepa üzerindeki etkilerinin zararlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Wide applications of pesticides cause lots of problems in health, environment and economy. Inhibition of nontarget organisms pathogenecity, mutagenecity, cancerogenecity and lethal effects of pesticides are reported in vivo and in vitro studies. The mutagenecity effects of the pesticides must be analysed in order to eliminate these harmful effects.Antracol, Challenge and Dursban are used commonly in agricultural areas. In this study, the cytotoxic, physiological and biochemical effects of Antracol WP 70 (fungicide), Challenge 600 (herbicide) and Dursban 4 (insecticide) on Allium cepa were studied. Chromosomal aberrations, mitos abnormalities, mitotic index and micronucleus assay of applied pesticides on Allium cepa roots were determined. Enzyme, assays protein and pigment analysis were done by using the plants leaves, gained weight and root length of seeds were also examined. It has been shown that the use of uncontrolled and large amount of pesticides is harmful on Allium cepa.