Çorlu ve çevresinde kavunlarda görülen yalancı mildiyö hastalığı üzerine bir araştırma
- Tez No: 35174
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Çorlu ve Çevresinde Kavunlarda Görülen Yalancı Mildiyö ( Pseudoperpnpspora çubensjLs (Berk. and Curt. > Rostov. ) Hastalığı üzerine Bir Araştırına Bu çalışma kavun ekim alanlarının yoğun olduğu Tekirdağ iline bağlı Çorlu ilçesi ve çevresinde gerçekleştirilmiştir. Bölgede yalancı mildiyö hastalığı < PjLİMdojjeconospora cubensis < Berk and Curt. ) Rostov. ),nın bulunma oranı, ilk infeksiyon zamanı ve kimyasal savaş olanakları araştırılmıştır. Surveyler 1992 yılında yapılmış ve ortalama hastalık oranı V. 93.6 olarak belirlenmiştir, ilk infeksiyonlar 19.5 °C sıcaklık ve 7. 69.4 nemin olduğu 30.06.1992 ve 05.07.1992 tarihleri arasında gözlenmiştir. Bu hastalığa karşı yapılan fungisid uygulamaları sonucunda ise Antracol 70 WP (Propineb 7. 70 ), Polyram DF (Metiram Complex 7. 80 ) ve Curzeb 50 WP (Mancozeb '/. 45+Cymoxanil % 5) sırasıyla 7. 61.8, 7. 74.1 ve 7. 80.1 oranlarında etkili oldukları tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A reaearch on Downy Mildew Disease ( Pseudoperpnospora cubenais (Berk, and Curt. ) Rostov) in Tekirdağ-Çorlu and its surroundings. This study was conducted in Tekirdağ province Çorlu district and its surroundings, where melon production areas are condensed. In this district, distribution, primary infection time and chemical control possibilities of downy mildew ( Pseudoperonoapora cubensiş < Berk and Curt. ) Rostow. ) were investigated. Surveys were carried out in 1992 and disease average rate was determined as 93. 6 '/.. Primary infections were observed between dates 30.06.1992 and 05.07.1992 at 19.5 °C and 69. 4 X relative humidity. At the result of fungicide applications against this disease it was found that the ef f ectivities of Antracol 50 WP (Propineb 70 7. ), Polyram DF (Metirain Complex SO 7.) and Curzeb 50 WP ttlancozeb 45 V.+ Cytnoxanil 5 7.) were 61. 8 '/., 74.1 7. and 80. 1 7. respectively.