Sera ve açık alanda yetiştirilen sebzelerde bazı fungusitlere karşı patojenlerin dayanıklılık kazanmaları üzerine araştırmalar
- Tez No: 50360
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ ERKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
IV öz Bu araştırma domates'ten izole edilen Alternaria solanı, Botrytis cinerea ve hıyardan izole edilen Pythium debaryanum, Fusarium oxysporum, Sclerotica sclerotiorum, Rhizoctonia solanı patojenlerinin, Rovral (Iprodione), Antracol (Propineb), Polyram combi (Metiram), Tri-Miltox (Metalik bakır+ Mancozeb), Benlate (Benomyl), Ronilan (Vinclozolin) ve Pomarsol Forte (Thiram) fungisitlerine karşı dayanıklılık gelişiminin saptanması amacıyla yapılmıştır. Patojenlerin fungisitlere karşı duyarlılığı ve dayanıklılık gelişimi labaratuvar koşullarında yapay besi ortamında denenmiştir. Tüm fungisitler içinde Rovral'ın Alternaria solanı 'ye karşı önerilen dozdaki etkinliği henüz birinci aktarmada %60'a kadar düşmüştür. Benlate' in ise Pythium debaryanum 'a kullanım dozu olan 600 ppm'de başlangıçta % 50 etkinlik gösterirken birinci aktarmada patojenin gelişmesini etkileyememiştir. Sonuçlar, ard arda aynı fungisite maruz kalan funguslann bir süre sonra dayanıklılık geliştirebildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was carried out to determine whether or not Altemaria solanı and Botrytis cinerea isolated from tomato and Pythium debaryanum, Fusarium oxysporum, Rhizoctonia sol ani and Sclerotica sclerotiorum isolated from cucumber developed a resestance to Rovral, Polyram combi, Tri-miltox, Benlate, Ronilan and Pomarsol Forte. Sensitivity and resistance of the pathogens to the fungicides were tested in laboratory conditions. The result showed that effectivness of Rovral at recommended concentration against Altemaria solani dropped to 60% after first transfer while others not. When Benlate was tested on Pythium debaryanum at the concentration of 600 ppm, it showed 50% effectivness but after first transfer no effect on the pathogen development was seen. All the experimental result showed that the fungi continiously transfered to the fungicide containing medium could develop a resistance to the fungicide after certain time.