Fe-%15Mn-%4,5Co-%1,5Mo alaşımında difüzyonsuz faz dönüşümlerinin incelenmesi
Investigation of diffusionless phase transformations in an Fe-%15Mn-%4,5Co-%1,5Mo alloy
- Tez No: 258973
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NERMİN KAHVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında, Fe-%15Mn-%4,5Co-%1,5Mo alaşımında termal etkili martensitik faz dönüşümleri çeşitli fiziksel yöntemler kullanılarak araştırıldı. Isıl işlem sıcaklığının martensite morfolojisini, dönüşüm türünü ve martensite miktarını değiştirdiği gözlenmiştir. Austenite yapı içinde termal etki ile ? (h.c.p.) ve ?? (b.c.c.) martensitelerin meydana geldiği yüzey ve mikro yapı incelemelerinde ortaya kondu.Fe-%15Mn-%4,5Co-%1,5Mo alaşımında ısıl işlem sıcaklığının değişmesi ile ?? (b.c.c.) martensite miktarının azaldığı bunun yanı sıra ? (f.c.c.) ve ? (h.c.p.) fazların arttığı, bu değişimin sonucu olarak da iç manyetik alanın azaldığı Mössbauer spektroskopisi yöntemiyle belirlendi.Fe-%15Mn-%4,5Co-%1,5Mo alaşımında ısıl işlem sıcaklığı artması ile martensite başlama sıcaklığının (Ms) arttığı termal analiz sistemi (DSC) ölçümleriyle belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis studies thermal effective martensitic phase transformations in Fe-%15Mn-%4,5Co-%1,5Mo alloy, utilising various physical methods. It has been observed that the temperature of heat treatment altered martensite morphology, transformation type and the amount of martensite. The manifestation of ? (h.c.p.) and ?? (b.c.c.) martensite with thermal effect within austenite structure has been proven through analysis of surface and micro structure.The reduction of ?? (b.c.c.) martensite amount by a change in heat treatment temperature in Fe-%15Mn-%4,5Co-%1,5Mo alloy in addition to increasement of ? (f.c.c.) and ? (h.c.p.) phases and as a result of this change, a reduction of inner magnetic field have been determined by utilisation of Mössbauer spectroscopy method.Using thermal analysis system measurements (DSC), it has been determined that martensite start temperature (Ms) increases with the rising of heat treatment temperature in Fe-%15Mn-%4,5Co-%1,5Mo alloy.