Aygır Gölü su kalitesi ve yönetimi üzerine bir araştırma
An investigation on water quality and management of Aygır Lake
  1. Tez No: 520793
  2. Yazar: ASUDE ÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu çalışmada, Aygır Gölü'nün su kalitesi değişimini ve yönetimini incelemek amacıyla gölden ve sulama havuzundan Mayıs 2015 ve Mayıs 2016 tarihleri arasında aylık olarak yerinde ölçümlerde ortalama su sıcaklığı 9.9±0.5 C, pH 8.14±0.06, ÇO 8.1±0.4 mg/L, OD % 76.6±2.4, Eİ 353.1±4.1 μS/cm, SEİ 435.0±4.5 μS/cm, tuzluluk ‰ 0.21±0.003, TDS 0.2881±0.0026 g/L, bulanıklık 0.6±0.1 NTU ve ışık geçirgenliği 5.82±0.70 m, laboratuvar analizlerinde ise ortalama Cl 17.3±0.4 mg/L, Ca 54.32±1.67 mg/L, Mg 40.58±1.00 mg/L, CO3 9.80±0.88 mg/L, HCO3 256.91±5.02 mg/L, toplam sertlik 302.66±4.79 mg/L, toplam alkalinite 235.1±2.9 mg/L, NO2 17.8±2.0 µg/L, NO2-N 5.91±0.61 µg/L, NO3 1.20±0.09 mg/L, NO3–N 0.03±0.00, NH4 0.06±0.00 mg/L, NH3 0.05±0.006 mg/L, NH3-N 0.04±0.00 mg/L, SO4 11.70±0.49 mg/L, o-PO4 21.73±4.82 µg/L, K 1.72±0.07 mg/L, Al 1.13±0.31 µg/L, Fe 0.00±0.00 mg/L, Cr 0.0±0.0 mg/L, Zn 0.22±0.02 µg/L, Cu 3.72±0.22 µg/L, F 0.56±0.06 mg/L, Mn 0.0032±0.0002 mg/L, Ag 0.15±0.17 µg/L, As 1.59±0.35 µg/L, Cd 1.1±0.2 µg/L, Pb 0.21±0.03 mg/L, B 0.01±0.00 mg/L, Br 0.12±0.01 mg/L, I 0.16±0.012 mg/L, Na 27.04 ±2.79 mg/L, Mo 1.69±0.04 mg/L, CN 1.19±0.10 µg/L, Co 0.0±0.0 µg/L, Ni 0.0±0.0 µg/L, Si 5.74±0.05 mg/L, SiO2 24.27±0.30 mg/L, BOİ5 0.0±0.0 mg/L, KOİ 0.0±0.0 mg/L, AKM 3.8±0.5 mg/L, MEİ 10.3±0.2 mg/L/m, SAR 0.5736 ve fekal koliform 0.5±0.5 olarak belirlenmiştir. Aygır Gölü Su Kalitesi İndeksi AG-WQIiçme 149.41, AG-WQIbalıkçılık 76.11 olarak bulunmuştur. Aygır Gölü, kirlenmemiş, içme, kullanma, balıkçılık ve sulama açısından uygun kaliteye sahip olurken, etrafındaki yerleşimlerden ve tarımsal faaliyetlerden olumsuz etkilendiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, analyzes were carried out monthly between May 2015 and May 2016 from the Aygır Lake and the irrigation pool for examining its water quality change and management. On-site measurements were found as average water temperature 9.9±0.5 C, pH 8.14±0.00, dissolved oxygen 8.1±0.4 mg/L, oxygen saturation % 76.6±2.4, EC 353.1±4.1, SPC 435.0±4.5 μS/cm, salinity ‰ 0.21±0.003, TDS 0.2881±0.0026 g/L, turbidity 0.6±0.1 NTU and transparency 5.8±0.7 m. Laboratory analyzes were found as average Cl 17.3±0.4 mg/L, Ca 54.3±1.7 mg/L, Mg 40.6±1.0 mg/L, CO3 9.8±0.9 mg/L, HCO3 256.9±5.0 mg/L, total hardness 302.7±4.8 mg/L, total alkalinity 235.1±2.9 mg/L, NO2 17.8±2.0 µg/L, NO2-N 5.9±0.6 µg/L, NO3 1.2±0.1 mg/L, NO3–N 0.03±0.00, NH4 0.06±0.00 mg/L, NH3 0.05±0.01 mg/L, NH3-N 0.04±0.00 mg/L, SO4 11.7±0.5 mg/L, o-PO4 21.7±4.8 µg/L, K 1.72±0.07 mg/L, Al 1.13±0.31 µg/L, Fe 0.0±0.0 mg/L, Cr 0.0±0.0 mg/L, Zn 0.22±0.02 µg/L, Cu 3.7±0.2 µg/L, F 0.56±0.06 mg/L, Mn 3.2±0.2 µg/L, Ag 0.15±0.17 µg/L, As 1.6±0.4 µg/L, Cd 1.1±0.2 µg/L, Pb 0.21±0.03 mg/L, B 0.01±0.00 mg/L, Br 0.12±0.01 mg/L, I 0.16±0.01 mg/L, Na 27.0 ±2.8 mg/L, Mo 1.69±0.04 mg/L, CN 1.19±0.10 µg/L, Co 0.0±0.0 µg/L, Ni 0.0±0.0 µg/L, Si 5.74±0.05 mg/L, SiO2 24.27±0.30 mg/L, BOD5 0.0±0.0 mg/L, COD 0.0±0.0 mg/L, SS 3.8±0.5 mg/L, MEI 10.3±0.2 mg/L/m, SAR 0.5736 and fecal coliform 0.5±0.5. Aygır Lake water quality index was calculated 149.41 as AG-WQIdrink, and 76.11 as AG-WQIfishery. Aygır Lake was found to be not-polluted, proper for drink, usage, fishery and irrigation; Aygır lake was adversely affected from near settlements and agricultural activities.