Fabrication of large antenna substrates of monolithic spatially variable ceramics and an optimization framework for nano-antennas
Uzaysal değiskenliğe sahip seramik yekpare anten tabakaların üretilmesi ve nano antenler için optimizasyon tekniği geliştirilmesi
  1. Tez No: 259004
  2. Yazar: IŞIL BERKÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLLÜ KIZILTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez temel olarak anten ve yayılım konuları ile ilgili iki temel mesele üzerineyürütülmüstür: Düsük frekanstaki radyo frekansı (RF) uygulamaları için uzaysal değiskenliğesahip dielektrik tabakaların birebir kopyasını üretmek ve nano anten gibi yüksek frekansuygulamaları için formal optimizasyon teknikleri ile performans kazancı elde etmek. RF veoptik uygulamarında, doğada bulunmayan sıradısı özelliklere sahip metamalzemeler, önemlibir ilgi kazanmıslardır. Dielektrik, manyetik ve polimer birlesenlerin uzayda yerlesimleri ilemeydana gelen heterojen malzeme yapıları doğada bulunmayan sıradısı özelliklere sahipmodern cihazların elde edilmesine imkan verirler. Istenilen frekansta malzemenin uzaysalyerlesimi ile elektriksel geçirgenlik ve geçirimlilik gibi özelliklerin kontrolünü, çoklumalzemelerinhacimsel varyasyonları ile elde etme isteği RF dünyasında uzun süredir varolanbir vizyondur. Bu vizyon ısığında küçük boyutlu (2") uzaysal değiskenliğe sahip seramiktabanlar üretime de adapte edilmis ve UHF frekanslarında çalısan uydu anten tabanlarıtasarlanmıstır. Tezin ilk bölümündeki amaç, önceden önerilmis olan kuru toz dökümü (DPD)tekniğini kullanarak, tasarım sonuçları ile de dikte edildiği gibi, etkili performans kazanımınaimkan veren seramik bilesenlerin uzaysal varyasyonu ile büyük yekpare tabanlar üretmektir.Ticari olarak kullanılabilir olan LTCC tozları, dielektrik sabitleri 15,20,70 ve kayıp tanjantı
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is driven by two main challenges in the antenna and propagationcommunity: The possibility to manufacture exact replicas of spatially variable dielectricsubstrates for low frequency Radiofrequency (RF) applications and to achieve performanceenhancements via formal optimization techniques for high frequency applications such asnano-antennas. In the RF and optics community, metamaterials have gained significantinterest due to their extraordinary properties which are not accessible in nature. Texturedcomposites with novel properties allow for the realization of state-of-the-art devices which arefunctionalized through spatially variable properties of dielectrics, magnetics and polymers.The possibility of spatially controlling permittivity and permeability at the preferredfrequency and the capability of realizing multi-material volumetric variations is an ancientvision in the RF community. One such technique has been proposed and adopted to producespatially variable ceramic substrates of small size (2? square) and assembled to construct aUHF SATCOM antenna substrate. In the first part of the thesis, the objective is to use earlierproposed Dry Powder Deposition (DPD) technique for producing large monolithic substrateswith spatial variation of ceramic constituents that will allow for impressive performanceenhancements as dictated by design results. Commercially available LTCC powders namelyCalcium Magnesium Titanates (MCT) of dielectric permittivities 15, 20, 70 and loss tangent