Co-combustion of coal and olive cake in a fluidized bed with limestone addition and freeboard extension
Kömür ve prinanın kireçtaşı eklenerek ve serbest bölge uzatılarak akışkan yatakta birlikte yakılması
  1. Tez No: 259041
  2. Yazar: ONUR AKPULAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL ATIMTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmada, prina ve kömürün ayrı ayrı ve birlikte yakılması sırasında ortaya çıkan emisyonlar ve yanma verimleri, 102 mm iç çapında, 900 mm ve 1900 mm yüksekliğinde bir kabarcıklı akışkan yatakta incelenmiştir. Deneylerde yakıt olarak Tunçbilek linyit kömürü ve Edremit prinası kullanılmıştır. Yakma kolonu boyunca sıcaklık profilleri sürekli olarak ölçülmüştür. Yakma deneyleri esnasında oluşan baca gazında O2, CO, SO2 ve NOx konsantrasyonları ölçülmüştür. Yakıt karışım oranı, fazla hava oranı, yakma kolonunun yüksekliği ve kireçtaşı eklemenin emisyonlar ve yanma verimi üzerindeki etkilerini incelemek için dört set yakma deneyleri yapılmıştır. Kömüre ağırlıkça % 25, 50 ve 75 oranlarında prina katılmıştır. Ortalama yatak sıcaklığı 850 oC'dir.Deney sonuçları, kömürün yakma kolonun alt kısımlarında, prinanın ise daha ziyade serbest bölgede yandığını göstermiştir. Yakıt karışımındaki prina yüzdesi arttıkça, CO emisyonları artmış, SO2 ve NOx emisyonları azalmıştır. Prinanın yakıt karışımındaki yüzdesinin artması ile NOx emisyonlarının azalması, yakmakolonu içinde oluşan indirgen atmosfere bağlıdır. Genellikle yanma kayıplarının çoğu uçucu küldeki yanmamış karbondan kaynaklanmaktadır.Yakma kolonunun yükseltilmesi ile birlikte, CO emisyonlarında fark edilir bir düşüş ve yanma verimlerinde hafif bir artış gözlenmiştir. Test edilen kireçtaşları arasında Çan kireçtaşı, optimum yatak sıcaklığı olan 850 oC'de en iyi adsorplama verimini Ca/S = 3 olduğu zaman vermiştir. Bu Ca/S oranında SO2 giderimi % 87'dir. Birlikte yakma deneylerinde, yakıt karışımına prina eklenmesi ile kireçtaşının SO2 adsorplama veriminin arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, flue gas emissions and combustion efficiencies during combustion and co-combustion of olive cake and coal are investigated in a bubbling fluidized bed with an inside diameter of 102 mm and a height of 900 mm and 1900 mm. Tunçbilek lignite coal and Edremit olive cake were used in the experiments as fuels. Temperature distributions along the combustion column were continuously measured. Flue gas concentrations of O2, CO, SO2 and NOx were measured during combustion experiments. Four sets of experiments were performed in order to examine the effect of fuel composition, excess air ratio, freeboard extension and limestone addition on flue gas emissions and combustion efficiency. The olive cake addition to coal were 25, 50, 75 % by wt. The bed temperature on the average was 850 oC.The results of the experiments showed that coal combustion occurs at lower parts of the combustion column whereas olive cake combustion takes place more in the freeboard region. As olive cake percentage in the fuel mixture increased, CO emissions increased, SO2 and NOx emissions decreased. The reason for the decrease of NOx emissions with increasing percentage of olive cake in the fuelmixture was due to a reducing atmosphere created in the combustion column. Mostly combustion losses resulted mainly from the unburnt carbon in the fly ash.With the freeboard extension, noticeable decrease in CO emissions and slight increase in combustion efficiencies were observed. Among the limestones tested, Çan limestone gave the best result with Ca/S = 3 at an optimum bed temperature of 850 oC. The SO2 reduction was 87% at this Ca/S ratio. For co-combustion experiments, it was observed that SO2 adsorption efficiency of limestone increased with the addition of olive cake to the fuel mixture.