Bartın-Kurucaşile yöresi geç kretase birimleri planktonik foraminifer ve nannoplankton biyostratigrafisi
Late cretaceous units planktonic foraminifera and nannoplankton biostratigraphy in Bartin-Kurucasile area
- Tez No: 259058
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDİA TOKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 382
Özet
Bu çalışmada, Bartın KD'sunda yüzeyleyen Geç Kretase-Paleosen yaşlı birimlerin kalkerli nannoplankton ve planktonik foraminifer biyostratigrafisi yapılmıştır. Yapılan beş ölçülü stratigrafik kesitten alınan örneklerde tanımlanan nannoplankton cins ve türleri ile Akveren formasyonunda; Calculites ovalis, Ceratolithoides aculeus, Quadrum sissinghii, Quadrum trifidum, Tranolithus phacelosus, Reinhardtites levis, Arkhangelskiella cymbiformis, Lithraphidites quadratus, Micula murus, Markalius inversus, Cruciplacolithus tenuis, Chiasmolithus danicus, Ellipsolithus macellus ve Fasciculithus tympaniformis nannoplankton biyozonları saptanmıştır. Akveren formasyonun üzerine dereceli geçişli olarak gelen Atbaşı formasyonunda ise Fasciculithus tympaniformis zonu devam etmektedir. Tanımlanan planktonik foraminifer cins ve türleri ile Globotruncanita elevata, Globotruncana ventricosa, Radotruncana calcarata, Globotruncanella havanensis, Globotruncana aegyptiaca, Gansserina gansseri, Abathomphalus mayaroensis, Parvularugoglobigerina eugubina, Parasubbotina pseudobulloides, Morozovella trinidadensis, Morozovella angulata ve Igorina pusilla planktonik foraminifer biyozonları belirlenmiştir.Çalışma bölgesinde nannoplankton ve planktonik foraminifer türlerinin fert bollukları sayılarak yapılan kantitatif analizler ile Kampaniyen'de deniz seviyesindeki değişim altı yükselme ve düşme olarak gözlenmiştir. Maastrihtiyen boyunca deniz seviyesi yükselmiş ve en Geç Maastrihtiyen'de düşmeye başlayarak Kretase/Tersiyer sınırında en düşük seviyeye gelmiştir. Alt Daniyen'de düşük olan deniz seviyesi Geç Daniyen-Selandiyen'de yükselmeye başlamıştır. Bölgede deniz seviyesinde meydana gelen değişimler küresel ölçekte yapılmış benzer çalışmalarlada benzerlik göstermektedir (Haq et. al. 1987; Barrera and Savin, 1999; Jarvis et.al. 2002). Ayrıca Kampaniyen'de deniz suyu ılıman ve serin periyodlar izlemiş, Maastrihtiyen dönemine geçerken ise ılıman bir özellik kazanmıştır. En Geç Maastrihtiyen'de serin olan deniz Daniyen başında da serin ve sığ bir özelliktedir. Daniyen boyuncada serin olan deniz Selandiyen'de biraz daha ılımaya ve yükselmeye başlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, calcareous nannoplankton and planktonic foraminifera biostratigraphy is done in Late Cretaceous- Paleocene units exposed in NE of Bartın. With nannoplankton genera and species described here which are collected five stratigraphic sections in measured the Akveren formation; Calculites ovalis, Ceratolithoides aculeus, Quadrum sissinghii, Quadrum trifidum, Tranolithus phacelosus, Reinhardtites levis, Arkhangelskiella cymbiformis, Lithraphidites quadratus, Micula murus, Markalius inversus, Cruciplacolithus tenuis, Chiasmolithus danicus, Ellipsolithus macellus and Fasciculithus tympaniformis biozones were determined. In the Atbaşı formation which gradually transitive to the Akveren formation Fasciculithus tympaniformis zone continues. According to defined planktonic foraminifera genera and species. Globotruncanita elevata, Globotruncana ventricosa, Radotruncana calcarata, Globotruncanella havanensis, Globotruncana aegyptiaca, Gansserina gansseri, Abathomphalus mayaroensis, Parvularugoglobigerina eugubina, Parasubbotina pseudobulloides, Morozovella trinidadensis, Morozovella angulata and Igorina pusilla biozones were determined.In the study area, with quantitative analysis basing on the abundancy of the forms done nannoplankton ve planktonic foraminifera, sea level changes in Campanian of six times were observed rise and descend. Throughout Maestrichtian sea level rised and it is started to descend at Late Maestrichtian and downs to the lowest level in the Cretaceous/ Tertiary boundary. Low sea level in Early Danian started to rise in Late Danian. Sea level variations in occured in this area are similar to the other studies done in global sized (Haq et. al. 1987; Barrera and Savin, 1999; Jarvis et.al. 2002). In addition, the Campanian sea shows cool and warm periods. While passing to Maestrichtian period the warmer condition dominate the region it is. Cool and shallow sea in the Late Maestrichtian and at the of base Danian. From Danian the cool sea started to be warmer and deeper towards Selandian.