Zaman ortamında sonlu farklar yöntemi ile iki boyutlu yer radarı modellemesi
Modelling of ground penetrating radar with two dimensional finite difference time domain method
  1. Tez No: 259084
  2. Yazar: BÜŞRA BİHTER KURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Yer radarı yönteminde modelleme, fiziksel parametreleri (dielektrik katsayısı, elektriksel iletkenlik ve manyetik geçirgenlik) ve geometrik parametreleri ile tanımlı yer altı modelinin elektromanyetik dalga alanı kesitini (radargramı) elde etme işlemidir. Yer altı modelinin fiziksel ve geometrik parametre değişimleri ile modele ait elde edilen radargram üzerindeki değişimleri karşılaştırarak yer radarı yönteminde yorumlama yeteneğini artırmak mümkündür.Bu çalışmada, elektromanyetik dalga alanı yayılımı için, MATLAB programlama dili kullanılarak zaman ortamında iki boyutlu sonlu farklar algoritması geliştirilmiştir. Farklı yer altı modelleri ve gömülü cisimler için farklı merkez frekanslı antenler ile elektromanyetik dalga alanları hesaplanmıştır. Böylece tanımlanan modellere ait radargramlar elde edilmiştir. Yer altı modellerindeki herhangi bir parametrenin değişimi ile radargramlar üzerindeki farklılıklar ortaya konulmuştur. Ayrıca gömülü cismin geometrik büyüklükleri değiştirilerek radargramlar üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Modeling of ground penetrating radar is to obtain elektromagnetic wavefield section (radargram) of subsurface model which is defined by physical parametres (dielectric permivity, electrical conductivity, magnetic permeability) and geometrical parameters. The ability of interpretation in ground penetrating radar method by comparing the changing in the physical and geometrical parameters in the subsurface model with the changing on the obtained radargram belonging to the model.In this study a two dimensional time domain finite difference algorithm for the electromagnetic wave field propagation has been developed by using MATLAB programing language. EM wave fields have been computed for different subsurface models and burried objects with different central frequency antennas. Therefore; radargrams belonging to defined subsurface models have been obtained. Differencities on the radargrams have been defined by changing any parameters in the subsurface models. In addition, the effects of geometrical sizes of the burried objects on the radargrams have been analysed by changing the geometric sizes of the burried objects.