İzmit Körfezi-Yuvacık Barajı arasındaki manyetik anomali profilinin yorumlanması ve bölgede depremlere neden olan faylarla ilişkisi
Interpretation of the magnetic anomaly profile between Izmit Gulf and Yuvacik Dam and its correlation with the faults causing earthquakes
- Tez No: 259085
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tezin amacı İzmit Körfezi-Yuvacık Barajı arasındaki manyetik anomali profiline alçak geçişli süzgeç uygulayarak yeraltındaki anomalilere neden olan kütleleri modellemektir. Ayrıca mıknatıslanması olan bu kütlelerin bölgede şiddetli depremlerin oluşmasına neden olan faylarla ilişkilerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. İzmit Körfezi-Yuvacık Barajı arasında Kuzey-Güney doğrultusunda Ankara Üniversitesi, Bilimsel Araştırma Projeleri projesi (Proje No: 20030745017) ve TÜBİTAK (Proje No: 103Y125) projeleri kapsamında manyetik ölçüler alınmıştır. Manyetik profil verilerini süzgeçleyebilmek için daha önce FORTRAN dilinde yazılmış ``1DFFT'' isimli bir yazılım geliştirilmiştir. Daha sonra veri setleri GEOMODEL bilgisayar yazılımı kullanılarak modellenmiştir. İzmit Körfezi-Yuvacık Barajı arasındaki manyetik verilerin iki buçuk boyutlu (2.5-B) modellenmesi için parametre olarak kullanılan suseptibilite değeri 0.00315 cgs (SI)' dir. Bu profil incelendiğinde, en küçük dalga boyu 0.5 km olan manyetik anomaliler gözlenmektedir. Yüzeyde uzunluğu bu kadar olan gürültüye neden olabilecek bir yapı yoktur. Buradan yüzey gürültülerinin başarıyla bastırıldığını söyleyebiliriz. Profil boyunca dalga boyu 0.5-2 km arasında değişen 6-8 tane anomali gözlenmiştir. Sonuçta, Kuzey Anadolu Fayı' nın tek bir fay olmadığı, birbiri ile ilişkili ve paralel kollarının olduğu ileri sürülebilir. Manyetik anomalilerin incelenmesi sonucu Kuzey Anadolu Fayı'nın davranışının karmaşık olduğu ileri sürülebilir.
Özet (Çeviri)
Aim of this thesis is to model buried masses, which cause the magnetic anomalies underground. Magnetic anomaly profile between İzmit Gulf and Yuvacık Dam is band-pass filtered to suppress near surface high-frequency noises and enhance deep seated anomalies. In addition, in this thesis, it is intended to determine the relation between the faults, causing earthquakes and the masses having magnetic properties. Magnetic measurements were taken between İzmit Gulf and Yuvacık Dam along North-South direction with in the frame of University of Ankara Scientific Research Projects (No: 20030745017) and TUBITAK project (No: 103Y125). A FORTRAN program called ``1DFFT?? was used to filter the magnetic profile data. After that, data was modeled by using GEOMODEL computer program. 2.5-D models of the magnetic data between İzmit Gulf and Yuvacık Dam were constructed utilising the susceptibility value of 00315 cgs (SI). It can be suggested from the analysis of this profile that the shortest wave length of the magnetic anomalies is seen to be 0.5 km. On the surface, there is not a structure cause noise with a length of more than 0.5 km. Hence, it is possible to suggest that the surface noise were succesfully eliminated. Along the profile, we can see 6 or 8 anomalies which has 0.5-2 km wavelength. Eventually, the North Anatolian Faulth is not only one fault, it has more than one fault related with and parallel to each other. It can be suggested from the magnetic anomalies that the behaviour of the North Anatolian Fault is complex.