Sonlu farklarda üçgen gridler kullanarak doğru akım özdirenç ve manyetotellürik iki-boyutlu ters çözüme topoğrafya etkisinin eklenmesi
Incorporation of topography into two-dimensional direct current resistivity and magnetotelluric inversion by using finite difference method with triangular cells
- Tez No: 259083
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. EMİN CANDANSAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüzde yer içinin özdirenç yapısının araştırılmasında en çok kullanılan Jeofizik yöntemler Doğru Akım Özdirenç (DAÖ) ve Manyetotellürik (MT) yöntemlerdir. Bu çalışmada DAÖ ve MT verilerin iki-boyutlu ters çözümünü yüzey topoğrafyasını hesaba dahil ederek yapan iki program MATLAB paket programı kullanılarak geliştirilmiştir.Poisson denklemi ve Helmholtz denklem çiftlerinin sonlu farklar ile çözümünde üçgen gridler kullanılmıştır. Böylece, DAÖ ve MT düz çözüm problemlerinde yüzey topoğrafyası sonlu elemanlar yöntemindeki kadar iyi temsil edilmiştir. Bu düz-çözüm algoritmaları, geliştirilen düzgünleştiricili ters-çözüm algoritmasında kullanılmıştır.Hesaplama zamanı açısından SF yöntemi daha kullanışlı olması nedeniyle topoğrafyalı ters çözüm programının yazımı sırasında tercih edilmiştir. Sonlu farklar ve üçgen hücre tanımı DAÖ ve manyetotellürik verilerinin 2-B ters çözümüne ilk defa bu çalışma sırasında uygulanmıştır. Geliştirilen programlar yapay veriler kullanılarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, direct current resistivity (DCR) and magnetotelluric (MT) methods are most favorable geophysical methods to investigate underground resistivity structures. In this study, two programs were developed for two-dimensional inversion of DCR and MT data accounting for surface topography by using MATLAB.Poisson and Helmholtz equations? are solved by using finite difference (FD) technique with triangular cell. Hence, the surface topography simulated as well as finite element (FE) technique in forward problems of DCR and MT method. These forward solutions are used in developed regularized inversion algorithm.FD is more useful technique in view of computation time. For this reason it was preferred in inversion algorithm that includes topography. In this study, the FD technique with triangular cell definition was practiced for the first time for the 2D inversion of DCR and magnetotelluric data. The suggested algorithms were tested by using synthetic data.