Kocaeli ve Bolu arasındaki bölgenin gravite ve havadan manyetik anomalilerinin incelenmesi ve deprem verileriyle ilişkilendirilmesi
Investigations of gravity and aeromagnetic anomalies of the region between Kocaeli and Bolu and their correlation with the earthquake data
  1. Tez No: 259086
  2. Yazar: ÇİĞDEM ŞENDUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez kapsamında Kocaeli Yarımadası'na ait analog gravite verisi kullanılarak yer altı modellemesi yapılması amaçlanmıştır. Bölgeye ait 1/500 000 ölçekli gravite anomali haritası ve manyetik anomali haritası MTA Genel Müdürlüğünden temin edilmiştir. Sismik kayıt verileri ve Seben-1 kuyusuna ait kuyu verisi Petrol İşleri Genel Müdürlüğü' nden temin edilmiştir. Sayısal hale getirilen gravite anomali haritasına spektral analiz yöntemi uygulanmıştır. Elde edilen bulguların bölgenin havadan manyetik anomali haritası, ve önceki sismik çalışmalar ile karşılaştırılması ve manyetik anomali verilerine analitik sinyal yöntemleri uygulanması yapılmıştır. Sonuç olarak, yeraltı yapısını açıklığa kavuşturmak için 2 Boyutlu ve 3 Boyutlu model çalışmaları yapılmıştır. Modelleme sonucunda derinliği 0.5-3 km derinliklerinde dar ve uzun çökel havzaların varlığı ortaya koyulmuştur. Bu tezde bu havzaların daha derinde olan faylarla kontrol edildiği ileri sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it?s aimed to model underground structures of the east of Kocaeli by using analog gravity data. 1/500.000 scaled Gravity anomaly map of the area and aeomagnetic anomaly map were taken from the General Directorate of Mineral Research and Exploration. Seismic records data and well data named Seben-1 well were taken from General Directorate of Petroleum Affairs. The gravity anomaly map was digitized and spectral analysis was performed. Findings that achieved, was made comparing with previous seismic studies and aeromagnetic anomaly map of the area and analytic signal methods was performed to aeromagnetic anomaly data. Consequently, 2-D and 3-D modelling studies were constructed to reveal the structure of the underground. As a result of modelling it was shown that there are narrow and long sedimentary basins with 0.5-3 km depth. In this thesis, it is suggested that the sedimentary basin are controlled by deep buried faults.