Akım sinterleme ile mmk malzeme üretimi ve özellikleri
Production of mmc material by current activated sintering
- Tez No: 259118
- Danışmanlar: PROF. DR. HATEM AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
MMK üretiminin ana amacı matris alaşımının mukavemet ve elastik modülünü arttırmaktır. Bununla beraber matris alaşımlar farklılığından dolayı değişik elastik modül, mukavemet ve termal genleşme katsayılı malzemeler üretebilmektir. En önemli özelliklerinden biri ise aşınma dirençlerinin çok iyi olmasından dolayı aşınma uygulamalarında yaygın olarak kullanılabilmeleridir.Bu çalışmada, akım sinterleme prosesi ile ZA 27 alaşımı ve kompozitlerinin üretimi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, hacimce %20 SiC ve/veya %2,5-5-7,5-10 grafit partikülleri ilave edilmiştir. Üretilen numunelerin mikroyapı, mikrosertlik, aşınma, sürtünme ve termal genleşme özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the MMC production is to increase the strength and elastic modulus of the matrix alloy. However, it is also possible to produce materials having different elastic modulus, strength and thermal expansion coefficient values. One of the most important parameter is used in the wear applications because of their high wear resistance.In this study, production of zinc alluminium based ZA 27 alloy and its composites by current activated sintering process, was aimed. For this purpose, volume fractions %20 SiC and/or %2,5-5-7,5-10 graphite particle additions was considered. Microstructure, microhardness, wear, friction and thermal expansion properties of produced samples were analyzed.