MIG/MAG ve elektrik ark kaynağı ile birleştirilmiş mikro alaşımlı çeliklerin mekanik özellikleri
Investigation of mechanical properties of GMAW and electrical arc welded microalloyed steels
- Tez No: 259119
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR ÖZSARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Dual-fazlı çelikler, yüksek mukavemetli çelikler olup hem ferrit hem de martenzit mikroyapısı sağlamaları için ısıl işleme tabii tutulurlar. Şekillendirilebilirlikleri yüksektir, az alaşım içeriğine sahiptirler ve mukavemetleri yüksektir.Bu çalışmada D25M6 kodlu, dual-fazlı, mikro-alaşımlı çelik malzemeler alınarak bunlar ER100 SG ve SG 3 olmak üzere iki farklı kaynak teli ile gaz-altı kaynağı yöntemi ile birleştirilmişlerdir. Koruyucu gaz olarak %100 Argon, %15 CO2 + %85 Argon (MIG/MAG-1) ve %25 CO2 + %75 Argon (MIG/MAG-2) kompozisyonları seçilmiş, CO2 içeriğinin mekanik özellikler etkisi araştırılmıştır. Ayrıca, bu tür çeliklerin kaynağında kullanılan Fox EV 85 kodlu bir örtülü elektrot seçilerek Elektrik Ark kaynağı ile numuneler birleştirilmiş, mekanik özelliklere kaynak yönteminin etkisi incelenmiştir. Kaynaklı birleştirmeler 130 Amper, 20 Volt; 150 Amper, 22 Volt ve 170 Amper, 24 Volt kaynak akım şiddeti ne kaynak gerilimi parametrelerinde gerçekleştirilmiştir.Bütün kaynaklı bağlantılar çekme ve çentik darbe deneylerine tabii tutulmuş, numunelerin akma dayanımı, maksimum çekme gerilmesi, kopma gerilmesi, % uzama değerleri, süneklikten-gevrekliğe geçiş sıcaklıkları tespit edilmiştir. Mikro ve makro-yapı fotoğrafları, Tarama Elektron Mikroskopu (SEM) görüntüleri alınmıştır. Kullanıcılara bu tip çeliklerin kaynağında en ideal kombinasyonlar önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dual-phase steels have high strength steels exposed to heat treatment to gain both ferrite and martensite microstructure. They have high formability, low alloying elements and high strength.In this thesis study, dual-phases, microalloyed D25M6 coded steel samples were exposed to Gas Metal Arc Welding (GMAW) process by two welding wires coded ER100 SG and SG 3. Protection gases compositions were selected as 100 % Argon (Ar), 15 % CO2 + 85 % Argon (MIG/MAG-1) and 25 % CO2+ 75 % Argon (MIG/MAG-2) in three different types in order to investigate the CO2 effect on mechanical properties. In addition, an Electric Arc welding electrode coded Fox EV 85 was selected for arc welding applications to research the effect of welding method in mechanical properties. Welded joint were prepared at 130 Ampere, 20 Volt; 150 Ampere, 22 Volt and170 Ampere, 24 Volt welding parameters.All welded joint specimens were exposed to tensile tests, Charpy impact tests to evaluate the yields strength, maximum tensile stress, fracture stress, % elongation values and ductile-to-brittle transition temperatures values. Micro and macrostructure photos and SEM micrographs of specimens were obtained. The optimum parameters were advised to users at the end of this study.