Elektrik enerji sistemlerinde açma-kapama olaylarının geçici rejim analizi
Electrical power system transient analysis of the on-off events
  1. Tez No: 259135
  2. Yazar: MEHMET EMİN ŞENEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ UYAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Elektrik enerji sistemlerinde açma-kapama olayları sonucunda çok kısa süreli fakat normalden çok daha aşırı şiddetli meydana gelen gerilim ve akımlar sistemi oluşturan elemanları oldukça zorlar. Özellikle çok yüksek gerilim sistemlerinde boyutlandırma bu tür akım ve gerilimlere göre yapılır. Bu çalışmada amaç, hem enerji sistemlerinde meydana gelen geçici olayları gözden geçirmek, hem de genel amaçlı bir bilgisayar paket programı olan MATLAB Simulink paket programının bu iş için kullanılabilirliğini tartışmak olacaktır.Sistem enerjisiz iken enerjinin verilmeye başlandığı ilk anda devreyi kapatan kesicinin uçlarında anormal düzeylerde aşırı gerilimler oluşur. Benzer şekilde enerjili bir sistemin enerjisinin kesilmesi sırasında kesintinin oluştuğu ilk anda kesme işlevini gerçekleştiren kesici anahtarının uçlarında anormal düzeyde aşırı gerilimler oluşur.Güç sistemlerinde meydana gelen aşırı gerilim ve akımların hesaplanmasında değişik analitik metodlar kullanılmaktadır. Bu sırada çözüm metodu olarak önce sisteme ait diferansiyel denklemlerin oluşturulması daha sonra Laplace dönüşümü yardımıyla gerilim ifadesinin frekans bölgesindeki (S domeni) eşitliğinin elde edilmesi, elde edilen ifadenin ters Laplace dönüşümü ile zaman bölgesindeki (t domeni) ifadesinin elde edilmesi şeklinde bir çözüm yöntemi kullanılmıştır. Bununla beraber MATLAB Simulink simülasyon programı ile de geçici aşırı gerilimler simüle edilerek zamana göre değişim eğrileri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Electrical energy systems as a result of very short duration power events, but much more extreme than normal voltages and currents caused severe system forming elements are very difficult. Especially in high voltage systems, this type of sizing is done according to current and voltage. This study, transient events occurring in the energy system to review, as well as a general purpose computer, the MATLAB Simulink package program for this work will be to discuss the availability.Started to provide free energy of the system while the energy at first turn off the circuit breakers at the ends of the levels of abnormal overvoltages occur. Similarly, the energy of a system interruption during a power failure occurs the first time, perform the cutting function of the breaker switch at the level of abnormal overvoltages occur at the ends.Excessive voltages and currents occurring in power systems in the calculation of different analytical methods are used. During this solution as the method before the system belong to the differential equations forming later Laplace transform with the help of voltage to the expression frequency region (S domeni) equality to obtain the resulting expression of the inverse Laplace transform with the time region (t domeni) expression to obtain as a solution method is used. However, with MATLAB Simulink simulation program for simulating the transient over-voltage curves were obtained with respect to time changes.