Güç sistemlerinde geçici aşırı gerilimler
- Tez No: 67697
- Danışmanlar: DOÇ. DR. F. OKAN PEKİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Güç sistemleri esas itibariyle akım ve gerilimlerin sürekli hal değerlerindeki ani değişiklikler sebebi ile ortaya çıkan değişik geçici olaylara maruz kalır. Bu geçici olaylar; bir yıldırım darbesinden, sistemin bazen bozuk çalışmasından, bir arızayı temizlemek amacıyla veya normal işletme prosedürüne uygun olarak bir devrenin anahtarlanmasından dolayı ortaya çıkabilir. Güç sistemlerinde geçici aşın gerilimlerin oluşmasına sebep olan bu olaylar, sistem kaynaklı veya sistem dışı kaynaklı olabilirler. Güç sistemlerinde, açma-kapama olaylarında, toprak ve faz kısa devrelerinde ve rezonans olaylarında meydana gelen gerilimlere iç aşın gerilimler ve atmosferik deşarjlar neticesinde veya elektrik alan içerisinde hatların yüklenmeleri sonucunda ortaya çıkan gerilimlere de dış aşın gerilimler denir. Bu geçici gerilimler, en yüksek seviyeli sistem gerilimlerinden konutlarda kullanılan gerilimlere kadar işletilen bütün enerji güç sistemlerinde bazı problemlere yol açarlar. Özellikle güç sisteminin izolasyon koordinasyonunun sağlanabilmesi ve optimum sistem dizaynına katkı sağlaması amacıyla geçici aşın gerilimlerin çok iyi incelenmesi ve değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, güç sistemlerinde ortaya çıkan geçici aşın gerilimler oluşum sebeplerine göre sınıflandırılarak bunlara ait teorik ve ampirik ifadeler verilmiştir. Bu ifadelerden hatlarda endüklenen gerilimlerin genlik ve frekanslarının tayini mümkün olmaktadır. Ayrıca bu gerilimlerin değerlendirilmesine imkan veren mevcut analitik metotlar da son bölümde özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Power systems are subjected to many forms of transient phenomena brought about essentially by sudden changes in the steady state values of voltages or currents. Such changes may be the result of a lightning stroke, some malfunction of the system or be brought about by the switching of a circuit either to clear a fault or as a normal operational procedure. These events that cause overvoltages in power system may depend on directly system or not. In power systems, voltages that occur at switching operations, ground and phase short circuits, and resonance events are called internal overvoltages while voltage that occur as a result of atmospheric discharges or charging of the lines in an electrical fields are called external overvoltages. Nevertheless it has been found possible to cover a wide range of transient voltages from those which pose problems in transmission systems operating at the highest levels of system voltage down to those which can appear in the domestic situation. Transient overvoltages must carefully be analysed and evaluated in order to contribute a benefit to the optimum system design and especially to provide insulation coordination of power system. In this study, transient overvoltages that occur in power system are classified according to their occurence reasons and theoretical and empirical expressions related to these overvoltages are given. These expressions allow to determine the amplitude and frequency of induced voltages on the lines. In addition, existing analytical methods that make evaluation of these voltages possible are summarised in the last section.