Endüstriyel bir kuruluş için fiber kablo ile CAT5 sisteminin uygulama yönüyle karşılaştırılması
Fiber cable with an industrial establishment for comparison with CAT5 system implementation aspects
  1. Tez No: 259139
  2. Yazar: SADEDDİN MAZI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET RECEP BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Fiber, ışık kaynağından gelen sinyallerin (ışık) hedefteki kaynağa iletilmesidir. Bu ışık sinyaliyle modüle edilmiş bilgiler cam yüzey üzerinde taşınırlar.Fiber' i kaplayan kablolar ise ışığı taşıyan camın kırılmasına ve sinyal kaybına karşı bir koruma görevi üstlenirler.Fiber Optik Kablo, ortalama insanın saç teli kalınlığında üretilmiş kablolardır. Kırılma ve sinyal kayıplarına karşı çok iyi korunmuş ve yapılandırılmışlardır. Bilgi taşıyıcısı olarak ışığın kullanıldığı iletişim sistemleri, son zamanlarda oldukça ilgi görmektedir. Bu şekilde üretilmiş kabloların tercih edilmesinin en büyük sebebi, çevresel şartların ağır olduğu; nemli, rutubetli, elektriksel alan parazitlerinin yoğun olduğu yerlerden etkilenmemesi ve her zaman stabil bir bağlantı sunması ve veri iletiminin çok hızlı ve uzun mesafelere taşınabilir olmasıdır.
Özet (Çeviri)
Fiber, the signal from the light source (light) is transmitted to the target resource. the informations that is modulated with this light signal are carried on the glass surface.Cables that cover the fiber also protects the glass which carries the light againist breakage and loss of signal.Fiber Optic cables are being manufactured in average thickness of human hair. They are very well protected and structured againist breakage and loss of signal. Communication systems in which the light is used as of information carrier are very popular taday. The reason to prefer these type of cables are; not being affected from places where humid electrical field interferences are intensive, always providing stable connection and being able to be carried to long distance with highspeed data transfer even in very hard environmental conditions.