RFID ile onlıne veri toplama sistemi geliştirilmesi
Online data capture application with RFID
- Tez No: 259141
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRETTİN EVİRGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Hızla gelişen rekabet ortamında, firmaların zaman ve kaynaklardan daha fazla yararlanabilmeleri için ürünlerini, hizmetlerini, iletişim tekniklerini, iş yapma yöntemlerini sürekli olarak değiştirmeleri ve yenilemeleri gerekmektedir. Bu nedenle, otomatik nesne tanımlama ve takip sistemleri, veri toplama, yönetim ve analiz teknolojileri, firmaların/kurumların uygulamalarını geliştirmelerinde, iş süreçlerini planlamalarında ve yönetmelerinde her zaman ihtiyaç olmuştur.Bu ihtiyaçları karşılayabilecek, veri iletişiminde ve yönetiminde kullanılabilecek olan RFID, nesnelerin takibinde yeni bir çözümle karşımıza çıkmaktadır. Bir otomatik tanımlama sistemi ve kablosuz iletişim teknolojisi olan RFID, yapabilecekleri sadece nesne tanımlama ve takibi ile sınırlı olmayan, çok geniş uygulama alanları bulan, son yılların en ümit verici teknolojilerinden biridir. RFID alışveriş yaptığımız marketlerden fabrikalardaki depolara kadar, farklı iş alanlarında, bilgi teknolojilerinde kısaca dinamik bir verinin kullanılabileceği ya da gereksinim duyulabileceği her alanda kullanılabilir. RFID, kolay, hızlı, hatasız veri girişinin, depolanmasının ve iletiminin en temel unsurunu oluşturabilecek bir sistemdir.Bu çalışmada, RFID teknolojisini kullanılarak, online veri toplama sistemi geliştirilmiştir. Öncelikle RFID teknolojisi kapsamlı olarak tanıtılmaktadır. RFID teknolojisinin tarihsel gelişimi ve RFID sistemleri için gerekli altyapı gereksinimleri açıklanmaktadır. Daha sonra, RFID teknolojisi ile sağlanan avantajlar ve sistemin dezavantajları üzerinde durulmuştur. Uygulamada kullanılan donanıma ait özelliklerden bahsedilerek, yönetim yazılımında kullanılan tablolar ve ekranlar üzerinden uygulama anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today?s competition environment which is changing very fast, organizations need to renew their services, products and communication technics, change and replace their working methods with new ones continuously to benefit more from time and sources. Therefore, automatic object identification and tracking systems, data gathering, management and analysis technologies were always needed by companies or organizations to develop applications, plan and manage working processes.RFID which can meet these necesarities and can be used in data communication and management appears with a new solution in object tracking. RFID which is an automatic identification system and wireless communication technology is a technology whose abilities are not limited with object identifiying and tracking, who has a wide application field and who is a hopeful in especially recent years. RFID can be used in many types of application fields that dynamic data can be used or needed like shops or stores in factories.In this study, Online data capture application was developed by using RFID technology. First of all, RFID technology is explained in detail. History of RFID technology and infrastructure requirements for RFID technology are given.Later, advantages and dizadvantages and the issues that should be taken into consideration are explained.Hardware, that used in application, is explained with its propertity and its functions. After software, that is used to manage all system and items, is explained using database table and its forms.