Yapay sinir ağları ile sanal laboratuvar tasarımı
Design of virtual laboratory using artificial neural networks
- Tez No: 259152
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMALETTİN KUBAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Uzaktan eğitim açısından ele alındığında sanal test laboratuvarları, gelecekte, gerçek uygulaması olan laboratuvar test ve deneylerinin uygulanmasında çok önemli bir yer taşımaktadır. Laboratuvar için gerekli malzemelerin ihtiyacı, mekân ihtiyacı, eleman ihtiyacı, en önemlisi zaman ve mali ihtiyaçları açısından ele alındığında sanal test laboratuvarının gereksinimi kaçınılmazdır. Sanal laboratuvarlar, görsellik açısından uygun nitelikleri sağladığında gerçek laboratuvarlar gibi kullanıcıların deney üzerinde parametre vb. değişikliklere giderek değişimi gözlemleyebilmesini rahatlıkla sağlamaktadır.Bu çalışmada sanal test laboratuvarı olarak çekme deneyi ele alınmış olup çekme deneyinin farklı hızlardaki testlerinin sanal ortamda yapılması tasarlanmıştır. Aynı malzemenin farklı hızlarda çekilmesi sonucunda ortaya çıkan değerlerden yola çıkılarak bir yapay sinir ağı modeli kurulmuş ve ara hız değerlerinin tahmini yapılmıştır. Sanal ortamda çekme testinin gerçekleşmesi amaçlı bir model önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In future, Virtual Laboratories will have a very important place for distant education which has real applications of laboratory tests and experiment applications. It is fact that virtual labs necessity is inevitable because the requirements of materials, place, staff and above all, time and financial requirements for establishment of real labs. Virtual Labs, if its visuality qualifications are convenient, can easily provide like real labs which?s users can observe the experiments with making changes on the parameters.In this study tensile test is examined for virtual labs and this study is aimed that designing the tensile test in virtual environments for different tensile speeds. A neural network is generated from the values of a material which is stressed in different speeds and intermediate speed values are predicted by this neural network. A virtual model is proposed for realization of tensile test.