Ax=f problemi ve Hadamard matrisleri
Ax=f problem and Hadamard matrices
  1. Tez No: 259170
  2. Yazar: E. TUĞBA AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ARSLAN SİNAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada bir lineer denklem sisteminin katsayılar matrisinin Hadamard matrisi olması durumunda neler olabileceği araştırılmıştır. Bu inceleme iki yönlü olarak yapılmıştır. Birincisi, Hadamard katsayılı lineer denklem sistemleri için çözüm yöntemlerinin uygulanabilirliği ve Hadamard matrisinden kaynaklanan özel durumlar olup olmadığıdır. İkincisi ise Hadamard katsayılı sistemlerde (Hx=f), f vektöründeki değişikliklerin sonuca nasıl yansıdığını içeren hata analizidir.
Özet (Çeviri)
The present study investigated what would happen if the coefficient matrix of a linear equation system is a Hadamard matrix. This investigation was carried out on two levels. The first concerns applicability of solution methods for Hadamard coefficient linear equation systems and whether there are special cases arising from Hadamard matrix. The second concerns an error analysis that involves how changes in f vector in Hadamard coefficient systems (Hx=f) are reflected in the result.