Grape juice filtration, thermopyhsical properties of clear fruit juices and pressurized low polarity water(PLPW) extraction of polyphenolic compounds from grape canes
Üzüm suyu filtrasyonu, berrak meyve sularının termofiziksel özellikleri ve üzüm asma dalından polifenolik bileşiklerin basınçlanmış düşük polariteli su (BDPS) ile özütlenmesi
- Tez No: 259206
- Danışmanlar: PROF. DR. A. LEVENT BAYINDIRLI, PROF. DR. NEVZAT ARTIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Üzüm suyu filtrasyonu incelenmiştir. Değişkenlerin filtrasyon işlemine etkileri değerlendirilmiştir. Ön kaplama ve filtre yardımcı maddelerinin kullanımının filtrenin ömrünü uzatmak için gerekli olduğu kanısına varılmıştır. Filtre kekinin artan basınç etkisiyle sıkıştırılamaz olduğu bulunmuştur. Artan sıcaklık üzüm suyunun akışmazlığındaki azalma nedeniyle akış hızının artışına neden olmuştur. Depektinizasyonun ve berraklaştırmanın filtrasyon işlemine etkileri araştırılmıştır. Depektinizasyon ve berraklaştırma direnci azaltmış ve akış hızını artıtmıştır. Bu ön işlemler gerçekleştirildiğinde üzüm suyunun kalitesinde gelişme gözlenmiştir.Sıcaklık ve çözünür kuru maddenin berrak meyve sularının termofiziksel özellikleri üzerine etkileri incelenmiştir. Yoğunluk, akışmazlık ve ısı kapasitesinin yüksek sıcaklık ve çözünür kuru madde bağlılığı belirlenmiştir. Deneysel sonuçlar sıcaklık ve çözünür kuru maddenin fonksiyonu olarak ifade edilmiştir. Yoğunluk ve akışmazlık için, çalışılmış berrak meyve suları için geçerli olan modeler 0.90'dan yüksek değerlerdeki regresyon katsayıları ile elde edilmiştir.Öğütülmüş üzüm asma dallarında trans-resveratrol, trans-?-viniferin, ferulik asit ve toplam fenolikler için katı-sıvı özütlemesinin işlem koşullarının optimizasyonu incelenmiştir. Sıcaklık ve etanol derişiminin tüm koşullar için temel işlem değişkenleri oldukları bulunmuştur. trans-Resveratrol, trans-?-viniferin, ferulik asit, ve toplam fenolikler için en yüksek değerler cinsinden sırasıyla 4.25 mg/g dw, 2.03 mg/g dw, 1.05 mg/g dw, and 9.28 mg/g dw olarak belirlenmiştir.Asma dalı özütlerinin Trolox eşdeğer antioksidan kapasitesi (TEAK) ve Oksijen radikali tutma kapasitesi (ORTKFL) yöntemleriyle ölçülen antioksidan aktiviteleri için özütleme koşullarının optimizasyonları katı-sıvı özütlemesi ve yanıt yüzey metodu kullanılarak yapılmıştır. Antioksidan maddelerinin asma dalı örneklerinden özütlenmesi için kullanılan etanol konsantrasyonu ve sıcaklığın, TEAK ve ORTKFL yöntemleriyle ölçülen antioksidan aktivitesini istatistiksel olarak önemli düzeyde etkileyen işlem değişkenleri oldukları bulunmuştur.trans-Resveratrol and trans- ? -viniferin basınçlanmış düşük polariteli su (BDPS) yöntemi kullanılarak öğütülmüş asma dallarından özütlenmiştir. Özütleme sıcaklığı her iki madde içinde önemlidir: 160oC de özütleme 95oC'dekine göre %40'lık trans-resveratrol kaybıyla sonuçlanmışken, trans- ? -viniferindeki azalma bu iki sıcaklık değerinde %30 düzeyinde kalmıştır. Etanol konsantrasyonunun %0'den %25 kadar artması toplam fenolik ve trans- ? -viniferinin özütlenmesini sırasıyla %44 ve %489 arttırmıştır. Çözgen akış hızıda trans- ? -viniferin özütlenmesini etkilemiştir. trans-Resveratrolun efektif diffüzivitesi artan sıcaklıkla birlikte üç katına çıkmıştır. Modifiye Gompertz eşitliği incelenen stilbene maddelerinin özütlenmesini yeterli düzeyde açıklamıştır.
Özet (Çeviri)
Filtration of grape juice was investigated. Effects of process parameters of filtration were examined. The usage of precoating material and filter aid were found to be necessary to prolong the filter life. Filter cake was found to be incompressible with the effect of increasing pressure. Increase in temperature caused increase in flow rate due to the reduction in viscosity. The influences of depectinization and clarification on filtration process were also examined. Depectinization and clarification decreased the resistance and increased the flow rate. Improvement in the quality of the grape juice was observed when these pretreatments were employed.The effects of temperature and soluble solid concentration on physical properties of clarified fruit juices were investigated. High temperature and soluble solid content dependencies of density, viscosity and heat capacity were detected. Experimental data were fitted as a function of temperature and soluble solid content. Models being valid for studied clarified fruit juices were achieved for density and viscosity with the regression coefficients (R2) higher than 0.90.Optimization of the solid-liquid extraction conditions for trans-resveratrol, trans-?-viniferin, ferulic acid, and total phenolics from milled grape canes has been investigated. Temperature and ethanol concentration were found to be major process variables for all responses. Maximum yields of trans-resveratrol, trans-?-viniferin, ferulic acid, and total phenolics were predicted as 4.25 mg/g dw, 2.03 mg/g dw, 1.05 mg/g dw, and 9.28 mg/g dw, respectively.Optimization of extraction conditions for antioxidant activity of grape cane extracts measured by the Trolox equivalent antioxidant capacity (TEAC) and the oxygen radical absorbance capacity (ORACFL) assays was carried out using solid-liquid extraction and response surface methodology. Ethanol concentration and temperature employed for the extraction of antioxidant agents from grape cane samples were found to be statistically significant process variables affecting antioxidant activity measured by the TEAC and ORAC methods.trans-Resveratrol and trans- ? -viniferin were extracted from milled grape canes using pressurized low polarity water (PLPW). The extraction temperature was significant for both compounds: extraction at 160oC resulted in a 40% loss of trans-resveratrol compared to 95oC while reduction of trans- ? -viniferin at both temperatures remained at 30%. Increasing ethanol concentration from 0 to 25% increased the extraction of total phenolics and trans- ? -viniferin by 44% and 489%, respectively. Solvent flow rate also influenced trans- ? -viniferin extraction. Effective diffusivities of trans-resveratrol increased by three times with increasing temperature. The modified Gompertz equation satisfactorily explained the extraction of the stilbenes investigated.