Disinfection of white grape juice by using continuous flow UV reactor
Sürekli akım UV reaktör kullanarak beyaz üzüm suyunun dezenfeksiyonu
- Tez No: 302391
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVCAN ÜNLÜTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Food Engineering, Microbiology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Sürekli akım UV reaktör sistemi birçok meyve suyu çeşidine ısısal olmayan bir metot olarak uygulanmasına rağmen, bu teknoloji beyaz üzüm suyuna daha önce uygulanmamıştır. Temel amaç, beyaz üzüm suyundaki bozulma mikroorganizmaları üzerine ticari UV dezenfeksiyon sisteminin etkisini çalışmaktır. Işınlama öncesi ve sonrasında fiziksel, kimyasal ve optik özellikler ölçülmüştür. Biyodozimetri çalışmaları kesikli UV aparatı ve sürekli akım ticari UV reaktörde gerçekleştirilmiştir.Kesikli UV çalışması, 0.91 mW/cm2'de 228.96 mJ/cm2 UV dozunun pastörize beyaz üzüm suyundaki S. Cerevisiae'nın tamamen inaktivasyonunu sağladığını göstermiştir. 282.24 mJ/cm2 UV dosajından sonra doğal olarak fermente olmuş meyve suyunda, 3.00±0.16 log cfu/ml maya ve 4.32±0.03 log cfu/ml laktik asit bakterisi azalması saptanmıştır. Mayaların D(10) değeri (43.86 mJ/cm2) UV ışığına daha direnç göstermelerinden dolayı laktik asit bakterilerinden (33.78 mJ/cm2) yüksektir.Sürekli akım UV reaktörde, pastörize meyve suyunda en yüksek S. cerevisiae azalması düşük akış hızında (820 ml/min) ve 56.06 mJ/cm2 dozunda 3.39±0.044 log cfu/ml olarak elde edilmiştir. Bununla birlikte, en yüksek azalma, taze sıkılmış meyve suyunun orda akış hızında, 19.96 mJ/cm2 UV dozda maya ve laktik asit bakteri sayısında sırası ile 1.70±0.028 log maya; 2.49±0.0031 log cfu/ml laktik asit bakteri olarak ölçülmüştür. Absorbans, renk ve titre edilebilir asitlik ışınlama ile değişmiştir. 13 günlük raf ömrü çalışmasının bir sonucu olarak, bozulma mikroorganizlarında ışınlama sonrası hiç önemli artış görülmemektedir.
Özet (Çeviri)
Although continuous flow UV irradiation process is applied to several kind of fruit juices as a non-thermal method, it hasnot treated to white grape juice before. The main objective was to study the effect of commercial UV disinfection system on the spoilage microorganisms in white grape juice. Physical, chemical and optical properties were measured after and before irradiation. Biodosimetric studies were performed by using Bench Top UV apparatus and continuous flow commercial UV reactor.Bench top UV study showed that 228.96 mJ/cm2 UV dose provided complete inactivation of S. cerevisiae in the pasteurized juice at 0.91 mW/cm2 UV intensity.. 3.00±0.16 log cfu/ml yeasts and 4.32±0.03 log cfu/ml lactic acid bacteria reduction were detected in naturally fermented juice after 282.24 mJ/cm2 UV dose. D(10) of yeasts (43.86 mJ/cm2) were higher than lactic acid bacteria (33.78 mJ/cm2) because of showing higher resistance to UV light.In the continuous flow UV reactor, the highest reduction of S. cerevisiae was achieved as 3.39±0.044 log cfu/ml at 56.06 mJ/cm2 UV dose and low flow rate (820 ml/min) in pasteurized juice. However, highest reduction was observed in yeast and lactic acid bacteria count as 1.70±0.028 log cfu/ml and 2.49±0.0031 log cfu/ml respectively at 19.96 mJ/cm2 UV dose in medium flow rate (1516 ml/min) of fresh squeezed juice. Absorbance, color, and titratable acidity were changed by irradiation. As a result of 13 days shelf life study, no significant increase was seen in spoilage microorganisms after irradiation.