Hassas sac sürücü tasarımı ve sac firelerinin hattan insansız uzaklaştırılması
Precision design and drive stell metal unmanned implemented removal of the system
- Tez No: 259229
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER ATİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada sac pres prosesleri incelenmiştir. Bunlardan preste sac kesme prosesinde sacın sürülmesi, konumlandırılması, firenin azaltılması ve artıkların uzaklaştırılması için tasarımlar ve hesaplamalar yapılmıştır. Sacların prese sürülmesinde birbirinden bağımsız olarak kullanılan servo motorlarla sürme, lazerle mesafe belirleme ve pimle konumlandırma kombinasyonu uygulanmıştır. Böylece sacın pres kalıbına istenilen ölçülerde sürülebilmesi ve kesilmesi sağlanmıştır. Sac kesme sırasında bırakılması gereken minimum fire miktarı belirlenmiştir. Preslemeden sonra ortaya çıkan firelerin presten uzaklaştırılabilmesi için hidrolik piston ve konveyör sistemi tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the press machines which form the sheet metal was examined. Considering before-mentioned these designs and calculations were implemented in order to be forwarded and positioned the sheet metal, be reduced the scraps, and be took away the scraps at the cutting process. It was applied using servo motors which work independently from each other in being pushed the sheet metals to the press machines, designating of the distance thanks to the laser beem, and combinations of positioning via the pivot. Thus, It was carried out that the sheet metal was pushed and was cut to a desired extent. It was proved a minumun amount of scrap to be let during cutting of the sheet metal. It was designed hdyraulic piston in order to be able to be removed the scraps occuring after the pressing process from the press machine and conveyor system.