Simitsonit cevherinin borik asit içinde çözünme kinetiği
Dissolution kinetics of smithsonite ore with boron acid
  1. Tez No: 259228
  2. Yazar: RAMAZAN GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ABALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada simitsonit cevherinin borik asit çözeltisi içerisindeki çözünme kinetiği, kesikli reaktörde, sıcaklık, asit konsantrasyonu, tane boyutu ve karıştırma hızı gibi parametreler kullanılarak incelenmiştir. Bu incelemede, elde edilen veriler doğrultusunda simitsonit cevherinin çözünme kinetiği 2. derece yalancı mertebeye uyduğu görülmüştür. En etkili parametre sıcaklık parametresi olup, karştırma hızında büyük bir değişim görülmemiştir.Reaksiyonun aktivasyon enerjisi 67kj/mol `dür. Ayrıca kinetik denklem X(1-X)-1 = 2,6x109 ?-67/RT şeklinde düzenlenmiştir. Reaksiyon ürünü olarak çinkoborat oluşmuştur. Elde edilen çinkoboratın en verimli üretim şartları; 60 °C sıcaklıkta, 200 µm tane boyutunda simitsonit cevheri kullanılarak, 700 rpm karıştırma hızı ve 0.9 M' lık Borik asit konsantrasyonu parametreleri oluşturularak sağlanmıştır. Bunun sonucunda xZnO.yB2O3zH2O genel formülüne sahip çinkoborat elde etmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the dissolution kinetics of smithsonite ore in aqueous boron acid solution is invastigation in batch reactor by using the parameters such as temparature, acid concentration, particle size and it stirring in speed. It is determined that experimantel data comply with second plseudo model. It is found in the study that stirring speed is not effective on dissolution rate, but temperature is more effectiveThe activatıon energy of the process is determined to be 67 kj/mol. Forthermore, it is found that kinectic equation of the process is X(1-X)-1=2,6.109.e-67/RT. Zinc borate has occured as the product. The optimum condition of the zinc borat obtained are 60 °C temparature, 200 µm particle size, 700 rpm stirring speed, 0.9 M Boric acid concentration. The Product in the formula of xZnOyB2O3.zH2O is formed.