Farklı termolüminesans malzemelerin kinetik parametrelerinin incelenmesi
Investigation of kinetic parameters of different termoluminescent materials
  1. Tez No: 259234
  2. Yazar: LEVENT TÜRKLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kişilerin, radyasyon üreten cihazlardan veya radyoaktif malzemelerden ne kadar radyasyona maruz kaldığının değerlendirilmesi için en etkili araçlardan biri TLD'lerdir. TL dozimetrenin performansı doğrusallığı, doz aralığı, enerji yanıtı, yeniden üretilebilirliği, saklanan bilginin kararlılığı, izotropi gibi özelikleri dikkate alınarak değerlendirilir. İyonize radyasyona maruz kalmış yumuşak biyolojik dokunun soğurduğu dozun belirlenmesi için kullanılacak dozimetrenin insan dokusuna benzer atomik bileşime sahip olması yani, dokuya eşdeğer olması gerekir (Zeff = 7.42). Borat tabanlı TLD'ler 7.3 efektif atom numarasına sahip olmaları nedeniyle personel doz ölçümleri konusunda son yıllarda en ilgi çekici dozimetrelerden biri olmuştur. Çalışmada dokuya eşdeğer özelliğe ve yüksek duyarlığa sahip Li2B4O7:Cu,Ag,P ve MgB4O7:Tm,Na dozimetrelerin ışıma piklerine ait enerji (E), frekans faktörü (s) ve kinetik mertebe (b) parametreleri Delphi programlama dili kullanılarak hazırlanmış olan bilgisayar programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
TLDs are effective tools in order to assess how much radiation exposure a person receives from substances or equipments that produce radiation. The performance of TL dosimeter is evaluated by taking into account properties such as linearity, dose range, energy response, reproducibility, stability of stored information and isotropy. Measurement of absorbed dose in soft biological tissue exposed to ionized radiations requires that the dosimeter material has a similar atomic composition as that of human tissue, i.e. to be tissue equivalent (Zeff = 7.42). Therefore, it is possible to say that borate based TL dosimeters (TLD) appeared to be one of the most attractive materials in personal dosimetry due to its effective atomic number of 7.3. In this study, energy (E) and frequency factor (s) and kinetic order (b) of the glow peaks of Li2B4O7:Cu,Ag,P and MgB4O7:Tm,Na dosimeters have been analyzed using the computer program with created Delphi codes.