Prefabrik yapıların deprem davranışı ve 1998 deprem yönetmeliğinin uygulama esasları
The seismic behaviour of prefabricated buildings and implementation principals of 1998 Turkish earthquake code
- Tez No: 259233
- Danışmanlar: PROF. DR. CELALETTİN KOZANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada öncellikle prefabrikasyon teknolojisinin neden gerekli olduğundan, Türkiye ve dünyadaki gelişiminden bahsedilmiş, prefabrike yapılar hakkında genel bilgi verilmiştir. Betonarme tasıyıcı sistemleri daha hızlı, kaliteli ve ekonomik üretebilmek için en verimli teknolojilerin başında prefabrikasyonun geldiğine değinilmiştir. Prefabrikasyonun avantajları ve dezavantajları açıklanarak, prefabrike yapım sistemleri ayrı ayrı ele alınmış ve prefabrik çerçeve ve panel duvar sistemin deprem davranışları ayrıntılı olarak incelenmiştir. Deprem dayanımı ile ilgili temel ilkeler incelenerek, depremin prefabrike yapılara verdiği hasarlar özetlenmiştir. 1998 deprem yönetmeliği prefabrike yapılar bakımından irdelenmiştir. 17 Ağustos Marmara Depremi ve Türkiye Prefabrik Birliği üyelerince yapılan prefabrike yapılar deprem raporu özeti incelenmiş ve 1998 deprem yönetmeliğine göre prefabrike sistemlerde mafsallı bağlantıların hesap yöntemleri incelenmiş, yanal stabilite problemleri ve duvar panel bağlantıları irdelenmiştir. Son yıllarda Türkiye'deki deprem hasarları ve hasar nedenleri ele alınmış, yeni yapılacak prefabrike yapılar hakkında çesitli çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this working which has been prepared as thesis for master of science, primarily the development of the technology of prefabrication in Turkey and in the world has been mentioned and general information about the prefabricated structures has been given. It has been mentioned that to produce the reinforced concrete structure systems in less time, higher in quality and more economic , the prefabrication comes at the head of the most productive technologies. The advantages and disadvantages of prefabrication have been briefed in this study, the systems of prefabricated structures have been examined separately and the seismic behavior of prefabricated frames and panel wall systems have been studied in details. The basic principles of the resistance against earthquake have been examined and the damages of eartquake to prefabricated buildings have been briefed. 1998 Eartquake Code has been discussed from the point of view of prefabricated buildings . 17 August Marmara Eartquake and Prefabricated Buildings Eartquake Report Summary that had been done by Turkey Prefabricated Unity Members has been researched and according to 1998 Eartquake Code hinge joints calculation methods in the prefabricated systems have been examined, lateral stability problems and wall panel joints have been researched. The damages of eartquake to prefabricated buildings and the reasons of damages have been examined and also different suggestions have been presented about the new prefabricated buildings that will be built in the future.