Isparta ekolojik koşullarında bazı yarı bodur elma fidanlarına pinçleme ve perlan (6-BA+GA4+7) uygulamalarının dallanma üzerine etkileri
Effects of pinching and perlan (6-BA+GA4+7) applications over feathering of some semi dwarf apple (Malus communis L.) saplings in Isparta ecological conditions
  1. Tez No: 259309
  2. Yazar: MUSTAFA BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLDA ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, Isparta'da yürütülmüştür. Çalışmada MM 106 anacı üzerine T göz aşısı ile aşılanmış Galaxy Gala, Red Chief ve Scarlet Spur elma çeşitlerinde pinçleme ve perlan (6 BA+GA4+7) uygulamalarının (500 ppm) fidanların dallanmalarına olan etkisi araştırılmış ve gelişme dönemi sonunda (Ekim 2008) fidan boyu, fidan çapı, dal sayısı, dal açı genişlikleri, dal uzunlukları ölçülmüştür.Yapılan ölçümler neticesinde Galaxy Gala çeşidinde fidan boyu açısından perlan uygulaması ve kontrol istatistiki olarak benzer çıkmış bunu pinçleme ve perlan+pinçleme uygulamaları takip etmiştir. Genel olarak bakıldığında pinçlemenin perlan uygulamasını olumsuz yönde etkilediği belirlenmiştir. Red Chief çeşidinde yapılan uygulamalar fidan boyunu etkilememiştir. Galaxy Gala çeşidinin fidanlarının Red Chief çeşidinden daha uzun olduğu gözlemlenmiştir. Scarlet Spur çeşidinde de benzer şekilde yapılan uygulamalar fidan boyunu etkilememiş ve Red Chief çeşidine benzer fidan boyu oluşmuştur.Galaxy Gala çeşidinde dal sayısı açısından perlan+pinçleme ve pinçleme uygulamaları diğer uygulamalara göre daha fazla dal oluşmasına sebep olmuş bunları perlan ve kontrol takip etmiştir. Red Chief çeşidinde en fazla dallanma perlan uygulamasında gerçekleşmiş, bunu perlan+pinçleme, pinçleme ve kontrol takip etmiştir. Scarlet Spur çeşidinde ise sıralama Galaxy Gala çeşidi gibi olmuştur. Çeşitler bazında Galaxy Gala, Scarlet Spur ve Red Chief çeşidi olarak sıralama oluşmuştur.Uygulamalar sonrasında yan dal uzunluğu bakımından herhangi bir farklılığa rastlanmamıştır. Yan dal açısı bakımından Galaxy Gala çeşidinde perlan uygulamasının ve Scarlet Spur çeşidinde pinçleme uygulamasının en geniş dal açısını oluşturduğu diğer uygulamaların benzer sonuçlar verdiği anlaşılmıştır. Fidan kalitesi açısından da TSE standartlarına göre Galaxy Gala çeşidinde yaklaşık %90 oranında kaliteli fidan Red Chief ve Scarlet Spur çeşitlerinde ise yaklaşık %40 oranında kaliteli fidan oluşumu gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
This study carried out in Isparta. In study it is searched effecs of feathering of pinching and perlan (6 BA+GA4+7) applications (500 ppm) at the cultivars Galaxy Gala, Red Chief and Scarlet Spur apple cultivars that bud grafted and over MM 106 rootstock and at the and development term (October 2008) measured sapling height, sapling diameter, branch number, branch angle, branch lenght.At the result of measurements, at Galaxy Gala cultivar perlan application and control similar statisticly in terms of sapling lenght and fallowed pinching and perlan+pinching applications. It is determined generally pinching effected perlan application antagonisticly. Applications uneffected sapling lenght at Red Chief cultivar. It is observed that saplings of Galaxy Gala cultivar longer than Red Chief cultivar. Similarly, applications did not effect sapling tall and occured similar sapling tall to Red Chief cultivar.At Galaxy Gala cultivar, in terms of brunch number perlan+pinching and pinching applications caused more brunch formation than perlan and control. At Red Chief cultivar the most brunching realised in perlan application and fallowed perlan+pinching , pinching and control. At the base cultivars Galaxy Gala had more brunch formation than Red Chief. At Scarlet Spur cultivar sorting occured like Galaxy Gala cultivar. Sorting among cultivars occured Galaxy Gala, Scarlet Spur and Red Chief.There is no any difference in respect to brunch lenght after applications. Perlan application at Galaxy Gala and pinching application at Scarlet Spur in terms of brunch angle formed larger brunch occured and another applications have similar results. In terms of sapling quality, according to TSE standarts, Galaxy Gala cultivar has about %90 quality sapling and Red Chief cultivar has about %40 quality sapling.