Isparta ekolojik koşullarında bazı yonca (Medicago sativa L.) çeşitlerinin ot verim ve kalitelerinin belirlenmesi
Determination of forage yield and quality of some alfalfa (Medicago sativa L.) cultivars under Isparta ecological conditions
- Tez No: 309664
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHATTİN ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırma, Isparta koşullarında yonca (Medicago sativa L.) çeşitlerinin ot verimi ile tarımsal karakterlerini belirlemek amacıyla 2010-2011 yıllarında yürütülmüştür. Denemede Bilensoy, Verko, Gea, Prosementi ve Aday çeşit olmak üzere 5 adet yonca çeşidinin ana sap uzunluğu, ana sap kalınlığı, ana sap sayısı, yeşil ot, kuru ot ve ham protein verimleri ile ADF, NDF ve ham protein içerikleri belirlenmiştir.Çalışma sonucunda; Yonca çeşitlerinde en yüksek ana sap uzunluğu Verko (72.44 cm) ve Prosementi (70.48 cm) çeşitlerinde belirlenirken, ana sap kalınlığı ve ana sap sayısı bakımından çeşitler arasında farklılık belirlenmemiştir. En yüksek yeşil ot, kuru ot ve ham protein verimleri Bilensoy ve Aday çeşitte (sırasıyla, 10247-9843 kg/da, 2556-2567 kg/da, 423.89-449.73 kg/da arasında) bulunmuştur. Yonca çeşitlerinde en yüksek ham protein oranı % 17.53 ile Aday çeşitte belirlenmiştir. Araştırmada en düşük ADF oranı Bilensoy (% 30.32) ve Gea (%30.26) çeşitlerinde, en düşük NDF oranı ise % 42.27 ile Bilensoy çeşidinde tespit edilmiştir.Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre yüksek kuru ot ve ham protein verimi bakımından Bilensoy ve Aday çeşit Isparta ve benzeri ekolojik koşullara tavsiye edilebilir.
Özet (Çeviri)
This research carried out to determine forage yield and agricultural characters of different alfalfa (Medicago sativa L.) cultivars under Isparta conditions in 2010-2011. In present study, 5 different alfalfa varieties including Bilensoy, Verko, Gea, Prosementi and candidate were used. This study specified plant height, stem diameter, stem thickness, green yield, hay yield, crude protein yield and ADF, NDF, crude protein content in the alfalfa varieties.End of the present research; while the highest plant height was determined in Verko (72.44 cm) and Prosementi (70.48 cm) cultivars, there were not differences both stem diameter and stem thickness in alfalfa cultivars. The highest green, hay and crude protein yields were obtained from Bilensoy and candidate (10247-9843 kg/da, 2556-2567 kg/da, 423.89-449.73 kg/da, respectively). ). In alfalfa cultivars, the highest crude protein ratio was determined in candidate (17.53%). The least ADF content was obtained from Bilensoy (30.32%) and Gea (30.26%) and the last NDF content was determined from Bilensoy (42.27%). Bilensoy and candidate varieties can be recommended in similar ecologies because of their high forage and crude protein yields.