Tuzlu topraklarda katalaz enziminin aktivitesi ve kinetiği
Activity and kinetics of catalase enzyme in saline soils
- Tez No: 259316
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARİZ MİKAİLSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmada, Tuz gölü çevresi tarım dışı arazilerden alınan 3 toprak örneğinde çalışılmıştır. Gazometrik metod kullanılarak katalaz enziminin aktivitesi tayin edilerek kinetik parametreleri hesaplanmıştır.Fiziksel, kimyasal özellikleri ve % tuz oranı farklı toprakların katalaz enzim analizi 20+1 oC laboratuar koşullarında değişik substrat konsantrasyonlarda (% 3, % 6, % 9, % 12, % 15, % 18, %2 1, % 24, % 27, % 30 H2O2) yürütülmüştür. Bu analizde ürün olarak açığa çıkan O2'nin zamana göre değişimi (20, 40, 60, 80,?.300 sn) kararlı hale gelmesine kadar devam edilmiştir. Katalaz enzim aktivitesi (?) ve kinetik parametreleri (?0, Vmax ve Km) her toprak için ayrı ayrı yapılmıştır. Sonuçlara göre, tuz konsantrasyonu yüksek toprakta katalaz enziminin kinetik parametresi olan Km'nin değeri yüksek bulunmuştur. Vmax değeri ise en düşük olarak bulunmuştur. Ayrıca reaksiyon hızının % 24 substrat konsantrasyonunda artış gösterdiği ve daha sonra değişmediği tesbit edildi. Bu metod toprakta katalaz enzim aktivitesinin tesbitinde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, 3 soil samples taken from the non-agricultural land around the Salt Lake were examined. The kinetics parameters were calculated by determining the activity of catalase enzyme by using the Gasometric method.The catalase enzyme analysis of samples having different physical and chemical properties and % salt ratios was conducted at temperatures of 20+1 oC in laboratory conditions and different substrate concentrations (% 3, % 6 ,% 9,% 12, % 15 ,% 18 ,% 21 % 24 ,% 27, % 30 H2O2). In this analysis was continued until the amount of O2 brought out as product with respect to time (20, 40, 60, 80, ... .300 sec) became stable. Catalase enzyme activity (?) and kinetic parameters (?0, Vmax and Km) were made separately for each sample. According to results, the value of Km , the kinetic parameter of the catalase enzyme, was maximum in soils having high concentration of salt. Vmax values were found to be low. In addition, it was determined that the reaction rate increased at % 24 substrate concentration and then did not change. This method can be used to determine the catalase enzyme activity in soil.