Konya yöresinde yetiştirilen kuru fasulyeden izole edilen rhizobium bakterilerinin etkinliklerinin belirlenmesi
From the isolated dry beans growing area konya the rhizobium sp in the activities determination of bacteria
- Tez No: 259321
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REFİK UYANÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Konya yöresinde fasulye (Phaseolus vulgaris L.) tarımının yapıldığı alanlardan havanın serbest azotunu bitkiye yarayışlı hale getiren aynı zamanda fasulye bitkisi ile ortak yaşam (simbiyosis) sistemi kuran, Rhizobium sp. populasyonunu ve izolatlarının etkinliklerinin belirlenmesi ile fasulye tarımı yapılan alanlarda azotlu gübre kullanılmasının azaltılması, buna bağlı olarak toprak ve taban suyu kirliliğinin önlenmesi, ayrıca milli ekonomiye katkısı amaçlanmıştır.Laboratuvarda; Leonard'ın şişe denemeleri sonucuna göre, Konya yöresinin farklı yerlerinden izole edilen 94 Rhizobium sp. bakterisinden 1, 3, 5, 23, 69 ve 85 nolu izolatlar referans (CIAT 899) bakterisi ile karşılaştırıldığında (etkinlik bakımından) etkili oldukları belirlenmiştir.Toprak örneklerinde seyreltme metoduyla yapılan Rhizobium sp. sayımında nodüllerin toplandığı alanlar karşılaştırıldığında en yüksek Rhizobium sp. populasyonu 32.2 x 104 adet/10 g toprak ile Ereğli'den alınan topraklarda bulunurken, en düşük Rhizobium sp. bakteri populasyonu 6.7 x 104 adet/10 g toprak ile Karapınar'dan alınan toprak örneklerinde belirlenmiştir.Sera koşullarında Yunus 90 fasulye çeşidiyle, Leonard'ın şişe denemesinden elde edilen sonuçlara göre etkinliği yüksek 1, 3, 5, 23, 69 ve 85 nolu izolatların, Yunus 90 fasulye çeşidiyle sera ve tarla denemesi yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim was to investigate the effectivenes of Rhizobium sp. population and their isolates which fix free nitrogen of air (in symbiosis with beans) to the soil for available form in bean fields around Konya province. By this way, the reduction of nitrogen fertilizer and ultimately inhibition of soil and ground water pollution prevention, also is intended to contribute to the national economy.Among the isolates of Rhizobium sp. bacteria, collected from different region of Konya province according to laboratory and bottle experiment results of Leonard, the isolates 1, 3, 5, 23, 69 and 85 were found effective in comparison with control bacteria (CIAT 899).When the zones, where the nodules were collected, were compared by the way of dilution method in soil samples, the highest population of Rhizobium sp. was found in soil samples of Ereğli with 32.2 x 104/10 gr soil sample, while the least value was obtained from those collected from Karapınar 6.7 x 104/10 gr soil.According to the findings of greenhouse investigations on bean Yunus 90 and the results of bottle experiments of Leonard, greenhouse and field studies of the most effective isolates 1, 3, 5, 23, 69 and 85 with bean Yunus 90 were conducted.