Kuzeybatı Ege bölgesi kabuk yapısının sismolojik verilerle değerlendirilmesi
Analyzing the structure of the crust of the Northwestern Aegean region with the help of sismologial data
- Tez No: 259322
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOLGA BEKLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Kuzeybatı Ege Bölgesi, hem Kuzey Anadolu Fay Kuşağı'nun güney kolu hem de Batı Anadolu'daki K-G yönlü açılma düzeninin etkisi altında kalmaktadır. Kuzeybatı Ege Bölgesi için yapılan bu ilk kabuk yapısı çalışması bölge için önemlidir. Bu nedenle Kuzeybatı Ege Bölgesi'nde 1993-2005 yılları arasında meydana gelen ve büyüklüğü M ? 2.5 olan 76036 adet deprem verisi kullanılmıştır. Bu veriler aracılığı ile bilgisayar programları hazırlanmış ve deprem verileri analizi yapılmıştır. Zaman-uzaklık grafikleri çizilmiş ve hız eşdeğer haritaları hazırlanmıştır. Yapılan bu çalışmanın sonucunda hız farklılığına bağlı üç ayrı kesim ayırt edilmiştir. V1 hızı 5.1-5.5 km/sn, V2 hızı 6.0-6.5 km/sn ve V3 hızı 7.8-8.0 km/sn arasında değerler elde edilmiştir. Kabuk kalınlığı için ilk tabaka kalınlıkları 10-15 km, ikinci tabaka kalınlıkları ise 16-22 km arasında değerler almaktadır. Toplam derinlik ise 30-34 km arasında değişmektedir. Kuzeybatı Ege Bölgesi kabuk kalınlığı 30-34 km arasındadır. Bu sonuç Kuzeydoğu Marmara Bölgesi için yapılan kabuk kalınlığı için bulunan değerlerle çok yakın olduğu görülmektedir. Kuzeybatı Ege Bölgesi'nde jeolojik olarak kıtasal bileşime yakın bir kabuk yapısı olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Northwestern Aegean Region is affected by both south branch of North Anatolian Fault Zone and N-S extensional regime in West Anatolia. It is important that this study is the first study about crust structure of Northwestern Aegean Region. Therefore, for this area M > 2.5 earthquake data which occurred between 1993 and 2005 are used in this study. Computer programs are prepared and analysis is done using these data. Time-distance graphics and iso-velocity contour maps are prepared. In this study V1 velocity between 5.1 ? 5.5 km/sec, V2 velocity between 6.0 ? 6.5 km/sec and V3 velocity between 7.8 ? 8.0 km/sec are calculated. For the thickness of the crust, the 1st layer has values between 10-15 km and the 2nd layer has values between 16-22 km. Total crust thickness in Northwestern Aegean Region varies between 30 and 34 km. The crustal structure beneath the Northwestern Aegean Region is almost same as to global crustal model.