Ulva rigida ve Spirulina platensis'in gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792) yemlerinde kullanılabilirliğinin araştırılması
The investigations on evaulation of Ulva rigida ve Spirulina platensis in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792) diets
  1. Tez No: 259323
  2. Yazar: BETÜL GÜROY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHATTİN ERGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tezde, ham ve otoklavlanmış Ulva rigida (Agard, 1822) ile Spirulina platensis unlarının yavru gökkuşağı alabalığının (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792) yemlerinde kullanımının büyüme performansı, besin kullanımı, vücut kompozisyonu ve yağ asidi profili üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla, eş zamanlı olarak yürütülen iki ayrı besleme denemesi yapılmıştır. Üç paralelli olarak yürütülen denemelerde, 150 lt lik her bir tanka ortalama ağırlıkları 7,90±0,01 gr olan 20 adet yavru gökkuşağı alabalığı konmuş ve 12 hafta boyunca günde üç kez doyuncaya kadar %45 protein ve %14 yağ içeriğine sahip yemlerle beslenmişlerdir.Besleme denemesi I'de, alg içermeyen bir kontrol yemi (K) ve çeşitli seviyelerde ham Ulva unu (%5= HU5; %10= HU10) ve otoklavlanmış Ulva unu (%5=OU5; %10=OU10) içeren 4 deneme yemi formüle edilmiştir. HU10 grubunun spesifik büyüme oranı ve son vücut ağırlığı OU10 grubundan önemli derece daha yüksek bulunmuştur (p0,05). OU10 grubunda hepatosomatik indeks değerleri diğer gruplardan daha düşüktür (p0,05), OU%5 grubunda karkas proteini değerleri, diğer gruplara göre önemli derecede düşük bulunmuştur (p0,05). Balıkların kuru madde ve kül içeriği, deneme grupları arasında benzer bulunmuştur. Net protein sindirilebilirlik kat sayısı Spirulina ile beslenen grupta kontrol yemine göre daha yüksek bulunmuştur. Sonuçlar, yemdeki Spirulina'nın alabalıkların büyüme, yem kullanımı ve yağ asidi kompozisyonunu iyileştirdiğini göstermiştir.Her iki besleme denemesinden elde edilen sonuçlara göre, ısıl işlem görmüş Ulva yerine ham Ulva'nın yeme katılmasının daha iyi olacağı, deneme yemlerine katılan %10 oranındaki ham Ulva ve %5 ve %10 oranındaki Spirulina unlarının balıklarda büyüme performansını arttırdığı, yem dönüşüm oranını ve balık et kalitesini olumlu etkilediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The present thesis was performed to determine the effects of the use of raw and autoclaved Ulva rigida and Spirulina platensis meals on the growth performance, nutrient utilization, whole-body composition and fatty acid profile of juvenile rainbow trout (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792). Two different fish feding trials were carried out in this thesis as simultaneous. The trout (initial weight ~ 7.9 g) were were stocked into each fiberglass tank (150 l) 20 fish in triplicate and fed close to apparent satiation by hand three daily during 12 weeks. All the treatment diets contained 45% protein and 14%lipid.In the feeding trial I, an algae-free control diet (C) and 4 experimental diets, including varying levels of raw Ulva meal (5%=U5; 10%=U10) and autoclaved Ulva meal (5%=AU5; 10%=AU10) were formulated. Specific Growth Rate and final weight of U10 group were significantly higher than those of AU10 group (p0,05). Hepato somatic index of U10 group was lower than the other treatments. Viscera somatic index of autoclaved Ulva groups were higher than the control and raw Ulva groups. No significant differences in carcass moisture, lipid and ash were observed. Among the carcass protein in AU5 decreased significantly than the other groups (p 0,05), except hepato somatic index (HSI). Dry matter and ash of the fish were similar among treatments. The apparent digestibility coefficients of protein were significantly higher in fish fed Spirulina diets relative to those fed the control diet. The results show that dietary Spirulina improves growth, feed utilization and fatty acid composition of rainbow trout.According to both feeding trials results, it was found that dietary level of 10% of autoclaved Ulva and 5 ? 10% of Spirulina positively influenced growth performance, feed conversion ratio and flesh quality of juvenile rainbow trout.