Çanakkale (Türkiye) Bayramiç Barajı ve barajı besleyen akarsuların kirlilik yükleri ile çevresel etkileşimleri üzerine bir araştırma
An investigation about Çanakkale (Türkiye) Bayramiç Dam and pollution charges of rivers that feding the dam with environmental interactions
- Tez No: 259347
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖNÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez çalışmasında Çanakkale Bayramiç Havzası'nda bulunan Bayramiç Barajının ağır metal kirlilik yükü üzerinde durulmuştur. Bu amaçla baraj çevresinden ve özellikle barajı besleyen akarsu girişlerinden su, sediment ve bitki örnekleri alınmış olup, yaş yakma metodu uygulanarak Cd, Co, Cu, Fe, K, Na, Ni, Pb, Zn ve P değerleri analiz edilmiştir. Ölçülen değerler Su Kaynakları Koruma Yönetmeliği'nde; Kıta İçi Su Kaynakları için belirtilen parametrelerin sınır değerleri ile karşılaştırılmış ve Cu, Fe, Ni, Pb için ölçülen değerler standartların üzerinde bulunmuştur. Ayrıca; arazi çalışmalarıyla Bayramiç Barajı Havzası ekolojik özellikleri belirlenerek olası kirlilik tehdidi ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, heavy metal pollution load in the Bayramiç dam, located in the drainage catchment of the Bayramiç basin, was studied. With this purpose, water, sediment and plant samples were taken from the environs of the dam, particularly from the inlets of streams that flow into the dam, in order to determine the total contents of Cd, Co, Cu, Fe, K, Na, Ni, Pb, Zn and P using wet burning method. The obtained values were compared with those suggested in the limit parameters proposed for inland water sources in Regulation of the Protection of Water Sources and it is found that measure values were over the standarts for Cu, Fe, Ni, Pb. In addition, special emphasis was given to ecological pecularities of the basin of Bayramiç Dam to shed light on threats that may be caused by continuity of water and sediment pollution in the future.