Türkiye'de kentten kırsala, refah göçü: Çanakkale örneği
Amenity migration from urban to rural in Turkey: The case of Çanakkale
- Tez No: 947427
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ BEŞİRLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
Tezin konusu, Türkiye'de ekonomik temelli olmayan kentten kırsala göçün nedenlerini anlamak ve bu göçün göçmende ve kırsalda meydana getirdiği değişimleri incelemektir. Tezin saha çalışması Çanakkale'nin Bayramiç ve Ayvacık ilçelerinde yapılmıştır. Nitel araştırma yöntemi ve yorumlayıcı fenomenolojik desen kullanılarak tasarlanan çalışmada, yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler ana veri kaynağı olarak kullanılmış; gözlem verileri ise temaları desteklemek amacıyla eklenmiştir. Veriler, betimsel kodlama yöntemiyle analiz edilmiştir. Görüşmeler ve saha ziyaretleri sonucunda sahada dört farklı refah göçmeni tipi belirlenmiştir. Bunlar; burjuva bohemler, organikçiler, Cihangirli turistler ve hayalet göçmenlerdir. Örneklem, literatürdeki refah göçü tanıma uyan organikçi göçmenlerden oluşturulmuş ve toplamda 20 kişi ile görüşülmüştür; doyum noktasına ulaşıldığında çalışma sonlandırılmıştır. Araştırma, Ayvacık ve Bayramiç göçmenleri arasında sosyoekonomik geçmiş, yaş, spiritüalist yönelim ve gelir olarak çiftçiliğe ve tarıma bağımlılık açısından belirli farklılıklar olduğunu ortaya koymaktadır. Göçmenler, sade, huzurlu ve romantik bir kırsal yaşam hayaliyle yola çıkmakta; ancak yerleşim sonrası üretim kaynaklı zorluklar, göçmenler arası sorunlar ve yerel halkla yaşanan çatışmalar nedeniyle bu hayallerini sorgulamak zorunda kalmaktadır. Ayrıca, göç süreci sadece bireysel bir deneyim değil; kırsaldaki mülkiyet ilişkileri, doğal kaynak kullanımı ve doğanın tahribatı üzerinde de dönüştürücü bir etki yaratmaktadır. Spekülatif arsa fiyatları, lüks konut projeleri ve ekoturizm, kırsalın üretim kimliğini zayıflatmakta ve bölgeyi bir tüketim alanına dönüştürmektedir. Yerel halk, mülklerini satarak kırsaldan uzaklaşmakta; kırılgan durumda olan göçmenler ise daha varlıklı gruplar nedeniyle ikinci kez yer değiştirmek zorunda kalmaktadır. Bu çalışma, sürdürülebilir kırsal göç için planlı, bilinçli ve yerelle uyumu gözeten politikaların geliştirilmesi gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the causes of non-economically motivated urban-rural migration in Turkey and its transformative effects on both migrants and rural areas. Field research was conducted in Bayramiç and Ayvacık districts of Çanakkale using qualitative methods and interpretative phenomenological approach. The main data source was semi-structured in-depth interviews, while data from participant observations were used to support the themes. The data were analyzed using a descriptive coding technique. Based on the fieldwork findings, four different profiles of amenity migrants were identified: bourgeois bohemians, touristers from Cihangir, organicists, ghost migrants. The sample was composed of organicists who fit the definition of amenity migration in the literature and a total of 20 interviews finalized after the findings reached saturation. The findings reveal differences between Ayvacık and Bayramiç migrants regarding socioeconomic background, age, spiritual orientation and dependence on agricultural income. Although migrants set out with dreams of a simple, peaceful and romanticized rural life, they started to question these dreams due to difficulties in production, relations among migrants, and conflicts with locals. The migration process is not limited to individual transformation; it also has an impact on property relations, natural resource use and ecological destruction. Speculative land prices, luxury housing projects and ecotourism erode the productive identity of the countryside, leading to the migration of local people and the displacement of vulnerable migrants by more affluent groups. The thesis emphasizes the need for conscious and planned policies that prioritize local cohesion for sustainable rural migration.