Reşadiye (A6, Tokat, Türkiye) ve çevresinin etnobotaniği
The ethnobotany of Reşadiye (A6, Tokat, Turkey) and it?s environs
  1. Tez No: 259357
  2. Yazar: ERKAN YÜZBAŞIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Reşadiye (A6, TOKAT) yöresinde yerel halkın kullandığı bitkileri belirlemek üzere etnobotanik bir araştırma yapılmıştır. Bu amaçla, Nisan 2009 ? Temmuz 2009 tarihleri arasında Reşadiye ilçe merkezi, 12 belde belediyesi ve 48 köy olmak üzere toplamda 61 yerleşim alanında, kendilerine ulaşılan 120 informant ile birlikte arazi çalışması yapılmıştır. Arazi çalışması sırasında bölgeden 44 familyaya ait 85 bitki taksonu toplanmış ve elde edilen bitkilerin kullanım amaçları ve kullanım şekilleri belirlenmiştir. Bu bitkilerden sırasıyla 11 takson halk ilacı - tıbbi, 39 takson gıda, 17 takson hem tıbbi hem de gıda, 2 takson süs ve 16 taksonunda diğer amaçlarla kullanıldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
An ethnobotanical investigation was made in order to determine the plants used by the local people in the region of Reşadiye (A6, TOKAT). For this purpose, the center of Reşadiye, 12 towns and 48 villages; totally 61 settlements have been visited with 120 informants between, April 2009 ? July 2009. During the field work 85 plant species belonging to the family of 44 were assembled and all of these plants were determined. The findings of the research are presented in detail in the text. According to the results of this study total 85 taxa which have ethnobotanical usage, were identified. The plants are mostly used as folk medicine (11 taxa), food (39 taxa ), ornament (2 taxa ), both food and medical (17 taxa) and others (16 taxa).