Tokat ili rüzgar enerjisi potansiyelinin değerlendirilmesi
Assessment of wind power potential of Tokat province
  1. Tez No: 376063
  2. Yazar: İSMAİL TERZİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, Tokat'ın rüzgar enerjisi potansiyeli değerlendirildi. Enerjinin tanımı ile enerji kullanımının geçmişten bugüne gelişimi ele alındı. Yenilenebilir enerji kaynaklarının gerekliliği anlatılarak; rüzgar enerjisinin değerlendirilmesi yapıldı. Rüzgar enerjisinin avantaj ve dezavantajlarından bahsedilip; dünya ve Türkiye'deki gelişimi incelendi. Çalışma; Tokat Merkez, Almus, Artova, Erbaa, Niksar, Reşadiye, Turhal ve Zile ilçelerini kapsamaktadır. Yukarıda ismi geçen Tokat Merkez ve yedi ilçesinin, bir yıl boyunca her ayın belirlenen günlerinde sıcaklık, rüzgar hızı, nem ve rüzgar yönü verileri alınarak, aylık ortalamalar elde edildi. On iki aylık ortalamalardan merkez ve her ilçe için yıllık ortalamalar bulundu. Yıllık ortalamalardan da il genelinin sıcaklık, rüzgar hızı, nem ve rüzgar yönü genel ortalamaları hesaplandı. Yıllık ve genel ortalamalar çalışma içerisinde tablolar halinde gösterildi. Günlük verilerin ve aylık ortalamaların bir aylık örneği (Ağustos) ek'de gösterildi.Veriler Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün 10 metre istasyon yüksekliğinde yapmış olduğu ölçümlerden elde edildi. Çalışma da en yüksek rüzgar hızı değeri 11,7 Km/sa olarak Almus ilçesinde, en düşük rüzgar hızı değeri ise 6,5 Km/sa olarak Turhal ilçesinde ölçüldü. Tokat il geneli rüzgar hızı ise 8,71 Km/sa olarak kaydedildi. İl geneli rüzgar yönü ise kuzey olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study evaluates the wind power potential of Tokat. It addresses the definition of power and historical development of power use. Necessity for renewable energy sources is described and wind power is evaluated. The developments of wind in the World and Turkey are examined. The study covers Tokat central, Almus, Artova, Erbaa, Niksar, Reşadiye, Turhal and Zile districts. Monthly average values were obtained by collecting temperature, wind speed, humidity and wind direction data on certain days of every month throughout a year in Tokat central and its aforementioned seven districts. Annual averages were obtained for the central part and every district using averages of twelve months. Annual averages led to calculation of general provincial wide averages of temperature, wind speed, humidity and wind direction. Annual and general averages are presented in tables in the study. One month example for daily data and monthly averages (August) is provided in Annex Data were obtained from measurements made by the General Directorate of Meteorology at 10 meter station height. In this study, the highest wind speed value as 11.7 Km/h in Almus, the lowest wind speed as 6.5 Km/h in Turhal were measured. Wide wind speed in Tokat county is recorded as 8,71 Km/h. General wind direction in county is north.