Kablosuz duyarga ağlarında veri birleştirilmesi
Data fusion in wireless sensor networks
- Tez No: 259369
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Özet Algılama, haberleşme ve işlem güçlerine sahip küçük duyargalar binlerce duyarganın birbiri ile işbirliği yaparak bir nesne veya olayı algılanmalarına dayanan telsiz duyarga ağları fikrinin oluşturulmasını sağlamıştır. Kablosuz duyarga ağları kullanılarak ortamla etkileşimli olarak bilgi toplanabilmekte, bu bilgi kolektif bir şekilde değerlendirilebilmekte ve gerektiğinde bilgiye dayalı olarak ortam üzerinde değişiklikler yapılabilmektedir. Kablosuz duyarga ağlarının donanım ve yazılım özellikleri incelenmiş ve uygulama alanlarına göre donanım ihtiyaçları belirtilmiştir. Sonraki bölümde, tezde kullanılan donanımlara değinilmiş ve cismin yerinin belirlenmesine yönelik algoritmalar incelenmiştir. Kablosuz duyarga düğümünde algılayıcıların bulunduğu analog işaret işleme kartı gerçekleştirilmiş ve bu kartla birlikte düğümlerde gerekli olan yazılımlar sağlanmıştır. Kablosuz duyarga ağı kurularak, ses, ışık ve sıcaklık kaynağı özelliklerinden bir veya birkaçını bulunduran bir nesnenin tespit ve takip edilmesi için algılayıcılardan veriler kablosuz olarak toplanmış ve ana düğümde işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tiny sensors which have the ability of perception, communication and processing brought about the idea of a network of wireless sensor based on perception of an object by the cooperation of thousands of tiny sensors. Data can be collected interactively in the systemby using the wireless sensor network. These data can be evaluated collectively and the changes can be applied to the system based on the data when required. The attributes of both the hardware and the software of the wireless sensor network were examined and hardware needs were determined acoording to the application fields. In the following part, the hardware used in the thesis was mentioned and the algorithms directed towards defining the locations of the objects were examined. The analog signal processing card in which sensors exist, is located in the node of the wireless antenna and the software needed in the nodes was provided by this card. By setting up the wireless sensor network, in order to detect and follow an object which has one or more characteristics such as being a source of sound, light or heat, the data are collected wirelessly from the sensors and processed in main node.