CNC tezgâhı ile kesim ve desen çıkarma uygulaması
Cutting and pattern extraction application with CNC
- Tez No: 259368
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SITKI ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, üretimin gerektirdiği çoğu yerde kullanılan modern CNC tezgâhlarına alternatif olarak daha küçük ölçekli, daha az maliyetli, üç eksenli ve iki boyutlu bir CNC tezgâhının yapımı amaçlanmıştır. X ve Y eksenleri servo, Z ekseni ise step motor kontrollü olan CNC tezgâhı, oyma, kazıma ve delme işlemlerini yapabilmektedir.Sistem, çeşitli baskı devre ve tasarım programlarından elde edilen delik, kazıma ve oyma dosyalarındaki koordinat verilerini bilgisayarda yazılmış bir ara yüzde işlemekte, yapılması gereken işlemleri kontrol ünitesine RS232 seri iletişim veri yolu üzerinden iletmektedir. Böylece delme, kazıma ve oyma işlemleri, üç eksenli ve iki boyutlu olarak yapılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose of this project was, developing a three-axis CNC system which can work in two dimensions and three axis as an alternative to modern CNC devices, so that it would have a smaller scale and would be cheaper than modern equivalents.The CNC machine has servo motor controlled X and Y axis and step motor controlled Z axis that could perform engraving, scraping and drilling processes.The CNC system has two main processes. In first process, by using a its own PC interface, the system examines and parses the coordinate data in engraving, scraping and drilling files which are made from any of assorted electronic design programs and sends the control data to control unit of CNC machine over COM Port.In the second process, CNC machine performs engraving, scraping and drilling processes using this control data.