Sycophant wireless sensor networks tracked by sparse mobile wireless sensor networks while cooperatively mapping an area
Hibrid duyarga ağlarında asalak sabit kablosuz duyarga altagları ile hareketli duyarga altagları arasındaki iletişime dayalı veri denetimi ve duyarga dagılımı
- Tez No: 318855
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN M. ERKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu tezde Kablosuz Asalak Duyarga Ağları (KADA) isimli yeni bir kavram tanıtılmıştır. KADA asalak olarak hareketli bir cisme yerleştirilen, ondan habersiz bir şekilde onun hareket yeteneğini kullanan bir kablosuz duyarga ağıdır. KADAlar sadece birbirleriyle onları takip eden hareketli duyarga ağları üzerinden haberleşmekle kalmaz aynı zamanda onlarla hibrid bir kablosuz duyarga ağı oluşturmak için işbirliğinde bulunur. Boyle bir hibrid duyarga ağının problemleri olduğu gibi sunduğu yeni imkanlar da vardır. Bu tezde bunların bir kısmı calışılmıştır.Ortamda direkt konum olçümlerinin her zaman verimli olmadığını varsayarak sadece uzaklık olçümü kullanarak asalak duyarga ağı hareketli ağ tarafından farklı haberleşme aralıkları için takip edildi. Devamında bu altyapı ile hem asalağın hem de hareketli alt ağın haritalama yetenekleri birleştirilerek hibrid 2 boyutlu haritalama yapıldı.Asalak altağın olası kullanımlarını göstermek için, asalağa duyarga olarak lazer mesafe ölçer takıldı ve kendi seviyesinde 2 boyutlu bir harita yapmasi sağlandı. Yaratılan bu harita hareketli ağ tarafından başka bir seviyede yaratılan 2 boyutlu harita ile birleştirilerek yeni bir çeşit 3 boyutlu harita oluşturuldu. Asalağın konumunu kaybolduğu zamanlarda dahi kendi haritasıyle bulma gereksiniminden vazgeçerek, takip eden ağın oluşturduğu iki boyutlu harita ve onun izleme yeteneği asalağın dik ortam taramaları ile birleştirilerek tam bir 3 boyutlu harita elde edildi.Ve son olarak hibrid ağda ortaya çıkan bağlantılılığın korunması problemini çözmek için 2 yeni yöntem önerildi. Yöntemlerden bir tanesi proteinlerin heliks yapısını kendine örnek alırken, diğeri ortamı dar açılı üçgenlere bölerek Gabriel graf oluşturdu. Yeni algoritmalarda ağdaki düğümlerin bölgesel problemlere karşı çözüm olarak dağıtık olarak konuşlanmasına özen gosterildi. Bu çerçevede Direnç diye yeni bir ölçü önerildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis the novel concept of Sycophant Wireless Sensors (SWS) is introduced. A SWS network is a static ectoparasitic clandestine sensor network mounted incognito on a mobile agent using only the agent?s mobility without intervention. SWS networks not only communicate with each other through mobileWireless Sensor Networks (WSN) but also cooperate with them to form a global hybrid Wireless Sensor Network. Such a hybrid network has its own problems and opportunities, some of which have been studied in this thesis work.Assuming that direct position measurements are not always feasible tracking performance of the sycophant using range only measurements for various communication intervals is studied. Then this framework was used to create a hybrid 2D map of the environment utilizing the capabilities of the mobile network the sycophant.In order to show possible applications of a sycophant deployment, the sycophant sensor node was equipped with a laser ranger as its sensor, and it was let to create a 2D map of its environment. This 2D map, which corresponds to a height dierent than the follower network, was merged with the 2D map of the mobile network forming a novel rough 3D map.Then by giving up from the need to properly localize the sycophant even when it is disconnected to the rest of the network, a full 3D map of the environment is obtained by fusing 2D map and tracking capabilities of the mobile network with the 2D vertical scans of the environment by the sycophant.And finally connectivity problems that arise from the hybrid sensor/actuator network were solved. For this 2 new connectivity maintenance algorithms, one based on the helix structures of the proteins, and the other based on the acute triangulation of the space forming a Gabriel Graph, were introduced. In this new algorithms emphasis has been given to sparseness in order to increase fault tolerance to regional problems. To better asses sparseness a new measure, called Resistance was introduced, as well as another called updistance.