Bir akaryakıt istasyonunun fizibilite etüdünde TOPSIS ve ELECTRE yöntemlerinin karşılaştırılması
The feasibility study of the gas station in comparison of the TOPSIS and ELECTRE methods
  1. Tez No: 259396
  2. Yazar: BÜŞRA ERTUĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. PINAR YILDIZ KUMRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Sınırlı kaynaklar ve sonsuz ihtiyaçlar makro ve mikro manada projelendirmenin önemimi ortaya koymaktadır. Proje analizinin gerçekleşmesinde planlama ekonomik ve sosyal faydanın sağlanması açısından önem taşımaktadır. Dolayısıyla günümüzde işletmeler de rekabet ortamında yatırım planlarını yaparken fizibilite etüdüne gerek duyarlar. Yatırımcılar fizibilite etüdünde gelecekte elde etmeyi beklediği kar ve diğer faydaları göz önüne alarak karar verirler.Fizibilite etüdü düşünce de olgunlaşan bir işin pratikte uygulama olanağıdır. Fizibilite etüdü, bir yatırımın projesinin gerçekleştirilme durumunun test etmek, anlamak için ve bu projenin müteşebbisin politikasına ve projeye yardımcı olacak kuruluşların politikalarına uygunluğunu tespit etmek için ekonomik, teknik hukuki, mali araştırmalardan meydana gelmiş bir kompozisyondur. Fizibilite etütleri güç olan ve yüksek maliyet gerektiren kesin projeye göre daha az maliyet gerektiren bir çalışmadır. Fizibilite etüdünün hazırlanması, projecilikte yaşamsal bir öneme sahiptir.Yöneylem araştırması bilim dalının desteklediği en önemli unsurlardan biri karar vermedir. Bu karar verme yöntemleri de kendi içinde pek çok şekilde sınıflandırılabilmektedirler. Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) bu sınıflardan biridir ve ELECTRE ve TOPSIS yöntemleri de ÇKKV yöntemlerindendir.Bu araştırmanın amacı; yöneylem araştırmasının ÇKKV tekniklerinden ELECTRE ve TOPSIS`in yatırımcı için hayati önemi olan yatırım kararında firma seçiminde uygulanmasıdır.Yatırımcı, karar verirken uzman görüş dahilinde seçim kriterlerini belirleyecektir. Ayrıca seçim yaparken değişik amaçları gerçekleştiren, bazen de birbiriyle çelişen seçenekler arasından en uygun olanı bulmak zorundadırlar. ELECTRE yönteminde elde edilen çözüm TOPSİS yöntemi uygulandığında çözümü doğrulamakta ve yatırımcının karar vermesine destek modeli oluşturmaktadır.Bu bağlamda yöntemlerin kendi aralarındaki benzerlik ve farklılıkları ele alınmış ve çözümdeki etkileri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda tercih edilen akaryakıt istasyonunun fizibilite etüdü çalışması hazırlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Limited resources and infinite needs in macro and micro approach reveal the importance of the project management. The realization of economic and social analysis in the project planning for the provision of benefits are very important. Therefore, today's business in the competitive environment makes investment plans needed to study the feasibility accurately. Investors also expect to not only get the feasibility studies respect to future profits but also other benefits in order to consider anddecide.Feasibility study is the the idea of a job well efflorescent and application in the practice. Feasibility study carries out an investment project to test the state of being, and to understand the entrepreneur's policy in the project, and help to projects of the organizations on their policies to determine eligibility for economic, technical, legal, financial investigation which occurred and as a composition. Feasibility studies are difficult and also require high costs compare to final project which requires less cost. Preparation of feasibility studies, in Project management has a vital importance.Operations research as a branch of science is the most important element of the decision making. This method also divided into several categories in diffirent ways. Multi-Criteria Decision Making (MCDM) is one of this category and Electre method and TOPSIS method are also elements of MCDM.The purpose of this research,is to implement preparations research techniques with ELECTRE and TOPSIS in MCDM for the investors in their vital investment decisions for selecting the company application. When an Investor decide on the selection criterias with experts has to determine selection of different purposes while performing even sometimes conflicts with each other between the options in order to find out the most appropriate one. The solution of Electre method are obtained in the way of TOPSIS method solution and supports the investor's decision-making model. The similarities and differences are discussed and effects of the solutions are brought out. The feasibility study of the fuel station will be prepared regarding to the these results.