Ark sprey tekniği ile kaplanan dökme demir borularda yüzey özelliklerinin geliştirilmesi ve korozyon davranışının incelenmesi
Improving the surface properties and investigating the corrosion behavior of cast iron tubes coated by arc spray technique
- Tez No: 259399
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEYDA POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı, ısıl işlem sırasında oksit tabakası oluşumunu engellemek için kullanılan korucu gazlar vasıtasıyla dökme demir boruların yüzey özelliklerinin geliştirilmesi ve farklı ark sprey parametreleri ile kaplanan boru yüzeylerinin incelenmesidir. Isıl işlem sonrası oksit tabakasını kaldırmak için kumlama tekniğinin yerine, oksidasyon ve dekarbürizasyonu engellemek amacıyla koruyucu gazlar kullanılmıştır. Isıl işlem sonrası yüzeyde oluşan oksit tabakalarının türleri Tarama Elektron Mikroskobunda (SEM) Dalgaboyu Dağılım Spektrometresi (WDX) kullanılarak incelenmiştir. Ayrıca boru yüzeylerindeki kaplamaların korozyon davranışları incelenmiş ve çift tabakanın etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to improve the surfaces of cast iron tubes during heat treatment by using protective gases to prevent annealing skin and to investigate the coatings applied on the tube surfaces with different arc spray parameters. Instead of sandblasting technique to remove the oxide layer on the surfaces after heat treatment, protective gases are applied during heat treatment to prevent oxidation and decarburization. The oxide layers formed on the tube surfaces after heat treatment are investigated by using Wavelength Dispersive X-Ray Spectroscopy (WDX) in Scanning Electron Microscope (SEM). Corrosion behaviour of the coatings and effect of double layers on the surfaces are studied.