Çelik malzeme yüzeyine tel ark püskürtme tekniği ile kaplanan paslanmaz çelik tabakalarının incelenmesi
Investigation of stainless steel layers coated with wirearc spray technique on steel material surface
- Tez No: 798993
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmadaki amaç, düşük karbonlu 308 ve 420 çeliklerin yüzeylerinin düşük maliyetli bir kaplama malzemesi ile termal sprey kaplama yöntemlerinden biri olan ark püskürtme kaplama yöntemiyle kaplanarak düşük karbonlu çeliğin mukavemetini ve dayanımını artırmak. Bu nedenle düşük karbonlu çelik malzeme yüzeyine 308 ve 420 paslanmaz çelik teller farklı akımlar ile kaplama yapılarak malzeme yüzeyinin, malzeme iç yapısının dayanımını vede mukavemetini artırmak amaçlanmaktadır. Numune malzemelerinin tamamı 6 adet olacaktır bunlar farklı akım değerlerinde termal sprey kaplama yöntemlerinden tel ark püskürtme kaplama yöntemiyle kaplandıktan sonra mikro yapı verileri incelenecek, aynı zamanda kaplanan numunelerin farklı koşullar altın da korozyon dayanımlarına bakılarak ölçümler ve testler yapılacaktır. Elde edilen veriler daha ucuz daha kullanışlı bir malzeme elde etmemizi sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this sttudy; To increase the strength and durability of low carbon steel with arc spray coatingmethod, which is one of the thermalspray coating methods by coating the surfaces of low carbon 308 and 420 steels with a low cost coating material. For this reason, to increase the durability and strength of the maerial 308 and 430 by coating steel wire. All sample materials will be 6 pieces. After these are coated with the arc spray coating method, which is one of the thermal spray coating methods at different current values, the microsatructure data will be examined, At the same time, measurements and tests will be made by looking at the corosion resistance of the coated samples under different conditions. The obtained data will enable us to obtain a cheaper and more useful material.